Pedagoška služba Narodnog muzeja Zadar objavljuje poziv za književni natječaj u sklopu projekta "Jedna škola – jedan spomenik", koji će biti otvoren do 5. svibnja 2016. godine, a namijenjen je grupnim učeničkim radovima na temu spomeničke baštine.
Projekt "Jedna škola – jedan spomenik" nastao je na inicijativu Pedagoške službe Narodnog muzeja Zadar 2011. godine, i od tada se održava svake godine u sklopu manifestacije Međunarodni dan muzeja koja se obilježava 18. svibnja.
Projektom "Jedna škola – jedan spomenik" nastoji se osvijestiti najmlađe generacije o potrebi zaštite i očuvanja vrijednih kulturno-umjetničkih, povijesnih i baštinskih spomenika koji se nalaze u njihovom mjestu stanovanja, a naročito za spomenike ili spomeničke komplekse kojima su svakodnevno okruženi, njihovim porukama i značajem. Važno je da se taj interes razvija i njeguje od najranije dobi što će ostaviti trag na sadašnje i buduće generacije. Cilj projekta je i preventivno stvaranje individualne svijesti kod učenika o potrebi vrednovanja kulturno-umjetničkih i povijesnih spomenika kao svjedoka minulih vremena i kao prepoznatljivih pokazatelja identiteta grada u kojem odrastaju.
Ovogodišnjem projektu prethodi literarni natječaj namijenjen svim učenicima u osnovnim školama na području Zadarske županije. Tema literarnog natječaja su kulturno-povijesni spomenici koji se nalaze u mjestu stanovanja učenika. Zadatak učenika je odabrati kulturno-povijesni spomenik u njihovom mjestu i opisati što taj isti spomenik njima znači u svakodnevnom životu. Učenici ne trebaju opisivati povijesni kontekst odabranog kulutrno-povijesnog spomenika, već samo značenje spomenika za njihovo mjesto i njih same u svakodnevnici.
Nakon pristiglih radova, prethodno formiran stručni žiri će odabrati najbolje prikazan kulturno-povijesni spomenik i održat će se likovna radionica ispred tog istog spomenika, s učenicima koji su poslali pobjednički rad. Također, učenicima će se, prije početka radionica, ukazati na najzanimljivije činjenice iz duge prošlosti i povijesni kontekst odabranog kulturno-povijesnog spomenika. Samim time što se likovna radionica održava neposredno ispred kulturno-povijesnog spomenika u mjestu stanovanja učenika i time što se učenicima skreće pažnja na spomenik i prije početka likovne radionice doprinosimo početku stvaranja percepcije tih prostora.
Dolaskom djelatnika Narodnog muzeja Zadar u mjesto stanovanja učenika koji su napisali pobjednički rad približavamo rad Muzeja djeci i učvršćujemo međusobnu suradnju muzeja i odgojno-obrazovnih institucija. Također, osim likovne radionice koja će se održati ispred odabranog kulturno-povijesnog spomenika, učenici čiji je rad odabran kao najbolji će osvojiti nagradu – besplatno sudjelovanje na edukativnim radionicama koje Narodni muzej Zadar organizira u školskoj godini 2016./2017., a koje se organiziraju u prostoru Narodnog muzeja Zadar, uz besplatan prijevoz do muzeja, koji poklanja Zadarska županija.
Propozicije literarnog natječaja:
Termini:
Vijest je preuzeta sa stranica Culturenet.hr.