22. listopada - Međunarodni dan svjesnosti o mucanju

Međunarodni dan svjesnosti o mucanju (International Stuttering Awareness Day – ISAD) u svijetu se obilježava od 1998., a kod nas od 2000. godine u organizaciji Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju "Hinko Freund" sa željom da se informiranjem javnosti doprinese kvaliteti života osoba koje mucaju. Zajednički ga obilježavaju osobe koji mucaju i njihove obitelji te stručnjaci, logopedi i drugi - nastavnici, istraživači i kliničari, koji se bave mucanjem.

Osobe koje mucaju različitih su zanimanja, kulturoloških karakteristika, osobnih iskustava i postignuća. Iako u svijetu muca gotovo 70 miljuna osoba, većina ljudi zna vrlo malo o mucanju. To je svakako jedan od razloga zbog kojeg se osobe koje mucaju ponekad suočavaju s diskriminacijom, predrasudama i izoliranošću iz društva.

Važnost obilježavanja ISADa prepoznale su mnoge međunarodne organizacije kao što su International Stuttering Association, International Fluency Association, European League of Stuttering Associations i American Speech - Hearing Association Division on Fluency Disorders kao i nacionalne organizacija koje možete pronaći na internet stranici International Stuttering Association (www.stutterisa.org ).

Iako Hrvatska udruga za pomoć osobama koje mucaju "Hinko Freund" obilježava ISAD od 2000., Hrvatski sabor 20. ožujka 2009. godine usvojio je prijedlog koji je inicirala Udruga "Hinko Freund" i proglasila 22. listopada "Danom svjesnosti o mucanju u Republici Hrvatskoj". Time je Hrvatska postala prva država u svijetu koja je na ovaj način i službeno otvorila vrata podizanju svjesnosti o mucanju, boljem razumijevanju i pomoći osobama koje mucaju u našoj zemlji.

| 22. 10. 2019. u 09:02 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Objava učeničkih radova na Edutoriju

Kako bismo vam ponudili kvalitetniji, moderniji, pristupačniji i brži pristup svim informacijama i sadržajima na portalu škole.hr, osmislili smo i pokrenuli postupak njegovog redizajna.

Veliko i malo slovo DŽ dž

OŠ HJ A.1.1. Učenik razgovara i govori u skladu s jezičnim razvojem izražavajući svoje potrebe, misli i osjećaje. OŠ HJ A.1.3. Učenik čita tekstove primjerene početnomu opismenjavanju i jezičnome razvoju....

Audio&video

Izvan okvira