Od 2009. besplatni udžbenici i za sve srednjoškolce

Autor: Jasminka Maravić

Od sljedeće školske godine 2009/10. besplatne udžbenike dobit će svi učenici osnovnih i srednjih škola, od prvog razreda osnovne škole do maturanata.

Osim besplatnih udžbenika za sve, nove izmjene Zakona o udžbenicima donose sljedeće:

• limitirat će se broj i cijena udžbenika
  • stimulirat će se ravnatelji da racionaliziraju troškove za udžbenike
  • decentralizirat će se nabava udžbenika
  • zaoštrit će se konkurencija među izdavačima
  • rast cijene udžbenika vezat će se uz stopu inflacije.

Postupak će biti sljedeći: Država odredi limit i odredi primjerice da udžbenici za treći razred stoje 1000 kuna. Unutar tog budžeta nastavnik mora izabrati komplet udžbenika, vodeći računa o omjeru cijene i kvalitete. Također se definira i maksimalan broj, odnosno limit udžbenika i drugih naslova po predmetu. Na taj način izdavači će biti potaknuti da spuste cijene udžbenika, a ne da ih povisuju i gomilaju priručnike o državnom trošku.

Ravnatelji će stimulirati učenike da paze i čuvaju svoje udžbenike kako bi ih mogla naslijediti sljedeća generacija. To će svima biti u interesu, jer iduće godine škola će, iz budžeta koji joj država dodijeli, trebati kupiti manje novih udžbenika. Time će školi više novca ostati za ostalo.

Još nije definirano koliko će stajati komplet udžbenika za pojedini razred jer razgovori s nakladnicima još traju. Ipak, određeno je da će se udžbenici isporučiti školama osam dana prije početka školske godine, kako ne bi bilo problema s kašnjenjem, kao ove godine.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

| 7. 11. 2008. u 00:00 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik