Pitanja koja se mogu koristiti za analizu bilo kojeg medijskog sadržaja

Prilikom analize medijskih sadržaja, važno je da medijski korisnici postave ključna pitanja koja se mogu podijeliti u tri ključne skupine (Scheibe, Rogow, 2012: 39). Portal Medijska pismenost potiče da se s učenicima kod analize medijskih sadržaja kritički prođu niže navedena područja i pitanja i da nastavnici zajednički s učenicima potraže odgovore na njih.

Publika i autorstvo

• Tko je kreirao ovu poruku i s kojom svrhom?
  • Tko je ciljana publika?
  • Tko je platio za tu poruku?
  • Tko bi mogao imati koristi od te poruke?
  • Koga bi ona na bilo koji način mogla oštetiti?
  • Zašto bi ta poruka mogla biti važna pojedincu?
  • Koje bi radnje pri odgovaranju na poruku morao poduzeti pojedinac?

Poruke i značenje

• Koje se vrijednosti, ideje, informacije i stajališta ovdje prenose?
  • Koje su informacije izostavljene iz poruke, a koje bi mogle biti važne?
  • Koje su tehnike korištene i s kojim razlogom?
  • Kako različiti ljudi mogu na drugačiji način interpretirati poruku?
  • Na koji način pojedinac interpretira poruku i što može naučiti o samome sebi na temelju svoje reakcije ili interpretacije?

Prikaz u medijima i stvarnost

• Kada je poruka nastala?
  • Na koji je način poslana publici?
  • Radi li se o činjenici, mišljenju ili nečem trećem?
  • Koliko je poruka pouzdana? Na temelju čega pojedinac to misli?
  • Tko su izvori informacija, ideja i tvrdnji?

Odgovaranjem na navedena ključna pitanja, učitelji mogu zajedno s djecom analizirati medijske sadržaje i tako poticati kritičko vrednovanje medija što je postalo iznimno važno za aktivno i odgovorno sudjelovanje u društvu. Ako se djecu od najranije dobi potiče da na ovakav način promišljaju o medijima, stvorit će se mudri i odgovorni medijski korisnici.

Vijest je prenesena s mrežnih stranica Medijska pismenost – abeceda za 21. stoljeće.

| 4. 3. 2019. u 09:13 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik