Naobrazba učitelja i u Francuskoj doživljava korjenite promjene

Autor: Jasminka Maravić

Intenzivne reforme odgojno-obrazovnog sustava nisu specifične samo za Hrvatsku. Francuska, koja ima dugo tradiciju obrazovanja, trenutačno provodi nekoliko jako zahtjevnih i velikih reformi školstva, a jedna od njih je i reforma obrazovanja učitelja.

Delegacija Agencije za odgoj i obrazovanje koja boravi na studijskom putovanju u Francuskoj 21. travnja 2009. u Parizu je posjetila Opću upravu za visoko školstvo i stručno usavršavanje pri Ministarstvu visokog školstva i istraživanja. Marilyne Remer, pomoćnica Odjela sa strategiju obrazovanja i zapošljavanje objasnila im je osnovne karakteristike naobrazbe učitelja i nastavnika te također otkrila neke novine koje se planiraju uvesti u sklopu reformi. U reforme se krenulo zato što su mnoga istraživanja, ali i ne baš dobri rezultati PISA-projekta pokazali da kompetencije učenika nisu na razini očekivanih.

Učitelji i nastavnici u Francuskoj državni su dužnosnici, a bez obzira što predaju u prvoj godini nakon studija moraju se profesionalno usavršavati, naizmjenično u školi i Institutu za naobrazbu učitelja te steći 10 osnovnih kompetencija. Na kraju godine, kao i pripravnici u Hrvatskoj, polažu završni ispit.

Jedan od glavnih razloga reformi, objasnila je M. Remer, jest želja da se valorizira status učitelja i nastavnika, odnosno da im se prizna status. Reformama se također želi francuski obrazovni sustav harmonizirati sa sustavom Europske Unije, ali i promijeniti dosadašnju zakonsku praksu. Učitelji i nastavnici prije apliciranja za posao morat će proći provjeru profesionalnih sposobnosti i znanja.

U Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Francuske te Agenciji za francusku nastavu u inozemstvu (AEFE) djelatnici Agencije još su se jednom uvjerili koliko francuska država ulaže u zaštitu i promicanje svoga jezika u zemlji, ali i u inozemstvu. Ravnateljica AEFE izvijestila je da su u tijeku završni pregovori oko izgradnje nove zgrade francusko-njemačke škole u Zagrebu i to na Kajzerici. Francuska inače ima 146 škola koje djeluju u inozemstvu i rade po francuskom modelu školstva.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Agencije za odgoj i obrazovanje.

| 23. 4. 2009. u 00:00 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik