U Vukovaru održan radni sastanak s učiteljima i nastavnicima povijesti

Povodom izjava u medijima pojedinih srpskih političara u kojima se tvrdilo da se nastava povijesti za učenike pripadnike srpske nacionalne manjine održava po "posebnom" programu, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Agencija za odgoj i obrazovanje organizirali su 20. prosinca 2013. godine u OŠ Dragutina Tadijanovića u Vukovaru skup o nastavi povijesti u školama u kojima se program provodi na jeziku i pismu srpske nacionalne manjine.

Na skupu su sudjelovali učitelji i nastavnici povijesti koji predaju po programu koji se u cjelini izvodi na srpskome jeziku i pismu (model A) u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji, zatim Darko Tot - načelnik Sektora zajedničkih poslova i programa EU-a Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Vinko Filipović - ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje, Borislav Đekić - viši savjetnik za nacionalne manjine i Franjo Čičak - viši savjetnik za povijest u AZOO-u.

U otvorenome razgovoru učitelji i nastavnici koji u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji predaju po programu koji se u cjelini izvodi na srpskom jeziku i pismu (model A) istaknuli su da nema „posebnih“ programa jer se nastava povijesti u cjelini izvodi po nastavnome planu i programu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i hrvatskim udžbenicima. Stoga svi koji tvrde drukčije ne govore istinu. Unatoč tome što nema razlike u gradivu koje je za sve učenike u državi jednako, često se, zaključeno je, upravo nastava povijesti iskorištava u političke svrhe.

Kada je riječ o nastavnome materijalu, nastava povijesti u osmome razredu osnovne škole predaje se po udžbeniku Povijest 8 Snježane Koren, koji  je preveden na srpski jezik i ćirilicu. U završnim razredima srednjih škola koriste se udžbenici iz Kataloga obveznih udžbenika po odabiru nastavnika povijesti.

Učiteljima i nastavnicima prezentirani su rezultati nedavnog istraživanja koje je proveo Forum za slobodu odgoja o problemima obrazovanja nacionalnih manjina u Vukovarsko-srijemskoj i Istarskoj županiji, a koje je pokazalo da pojedini učitelji i nastavnici i u hrvatskim i u srpskim školama noviju hrvatsku povijest ne tumače autentično, bez obzira na propisani nastavni materijal.

- Učitelji i nastavnici vezano uz obrazovanje moraju biti profesionalci i tumačiti povijest prema službenome nastavnom planu i programu. Kao što je nedopustivo tumačiti Drugi svjetski rat prema subjektivnim stajalištima, jednako je nedopustivo subjektivno učenicima tumačiti i noviju hrvatsku povijest - poručio je tom prigodom Vinko Filipović.

Darko Tot najavio je kako je u pripremi izrada udžbenika na jeziku i pismu nacionalnih manjina za gimnazijske i strukovne programe.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

| 30. 12. 2013. u 10:31 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik