Svi imamo omiljeni kanal za učenje. Ovisno o tome preko kojeg kanala više vole primati nove podatke ljude možemo podijeliti na vizualne, auditivne ili kinestetičke tipove, ali su česte i kombinacije istih. U našim se zemljopisnim širinama rijetko svjesno uči pomoću mirisa ili okusa. U učenju je moguće koristiti i više stilova, ali jedan će najvjerojatnije biti dominantniji od ostalih.
U tekstu koji slijedi saznajte koji ste tip, a nakon toga provjerite koji vam stil učenja najviše odgovara i koje tehnike učenja je u tom slučaju najbolje koristiti.
Svi koji spadaju u vizualne tipove, prvenstveno se oslanjaju na osjetilo vida, a informacije primaju vidom i prikazom. Preferiraju ilustracije, pismeno bilježenje predavanja, uredni su i organizirani. Vizualni tipovi osoba planiraju dugoročno, odlično pamte lica te 'vide' riječi. Također vrlo brzo pričaju i uočavaju detalje.
Vizualni tipovi rado čitaju, a kako bi razumjeli neko zbivanje promatraju slike, ilustracije i grafikone. Odgovara im lijepa, uredna i mirna radna atmosfera, a vole raditi s pisanim dokumentima. Najbolje se sjećaju onoga što su sami pročitali i vidjeli. Kao pomoć u učenju često koriste knjige, skice, slike, postere za učenje i filmove. Vrlo često koriste izjave kao što su: “To mi izgleda dobro...”, “Da vidim...”, “Imam potpunu sliku...”
Još nekoliko karakteristika vizualnih tipova:
Dakle, vizualni tipovi najlakše usvajaju sadržaj kada su informacije prezentirane vizualno, u obliku teksta i slika. U skladu s tim slijedi mnoštvo savjeta o tehnikama učenja za vizualne tipove učenika/-ica.
Ako ste vizualni tip, umjesto pamćenja godina i silnih imena, napravite mapu te 'vremensku crtu' u koju ćete unijeti sve povijesno bitne datume. Obavezno bilježite predavanja jer ćete tako odraditi pola posla te prepisujte s prezentacija ili ploča.
Na primjer, ako nastavnik upotrebljavati gestikulaciju i «slikovit» jezik vizualni tipovi učenika/-ica svakako će bolje razumjeti i zapamtiti gradivo.
Savjetujemo vizualnim tipovima da usmjere pažnju na grafove, ilustracije ili videa, a važne riječi označavajte drugačijim bojama. Također je dobro i da se koristite memorijskim karticama.
Donosimo i kratke savjete u natuknicama:
Za razliku od prvog tipa, auditivni tipovi se logično više oslanjaju na slušanje. Teže im ide bilježenje predavanja jer im je važnije čuti što profesor kaže, uče naglas i sami sebi objašnjavaju gradivo. Obično nemaju lijep rukopis, odlični su u imitiranju, a buka im stvara najviše problema s učenjem. Često miču usnama dok čitaju, a prilikom ponavljanja koriste ritmičke sekvence. Vrlo često koriste izjave kao što su: “Čujem što mi govoriš...”, “Slušam te...”, “To mi zvuči dobro...”.
Auditivni tipovi najlakše uče kad čuju gradivo, najbolje pamte kad uče naglas te jako dobro uče napamet i odgovaraju im usmena ispitivanja.
Auditivni tip učenja karakterizira one učenike/-ice koji najlakše uče slušanjem, sudjelovanjem u raspravama i razmjeni ideja.
Još nekoliko zanimljivih karakteristika auditivnih tipova:
Ako ste shvatili da ste auditivni tip, onda težite k tome da učite s prijateljima i naglas ponavljajte jedni za drugima. Snimajte predavanja te učite preslušavajući snimke, a pitanja u ispitima uvijek prvo pročitajte naglas pa se onda bacite na rješavanje.
Savjeti za što bolje usvajanje informacija:
Kinestetičkim tipovima je važno da sami izvedu neku radnju kako bi je mogli razumjeti. Žele neposredno sudjelovati u procesu učenja i samostalno stjecati iskustva. Za kinstetičkte tipove vrijedi „učenje“ djelovanjem. Teško im je dugo i mirno sjediti za stolom, a najbolje uče u pokretu. Kao pomoć u učenju služe im pokreti, oponašanje i igranje uloga.
Karakteristika kinestetičkih tipova je dodirivanje drugih kako bi privukli pažnju i stajanje blizu sugovornika, a dobro reagiraju na fizičke nagrade poput zagrljaja ili tapšanja te često tekst prate prstom prilikom čitanja. Konstantno su u pokretu. Učestalo koriste glagole i sportski su tipovi.
Još nekoliko karakteristika kinestetičkih tipova:
Prepoznali ste se u navedenim karakteristikama? Shvatili ste da najbolje učite kroz pokret, dodir ili konkretnu radnju? Tijekom procesa učenja pišete, vodite bilješke, crtate slike i dijagrame kako biste lakše zapamtili informacije? Ako na ova pitanja odgovarate potvrdno onda ste zasigurno kinestetički tip.
Donosimo vam primjere odgovarajućih tehnike i metode kojima možete unaprijediti svoje učenje.
Kinestetičkim tipovima najbolje odgovara učenje u pokretu. Godi im i instrumentalna glazba u pozadini, a za vrijeme učenja trebaju više pauza od prethodna dva tipa, a svoj radni prostor vole oživite sa slikama i posterima.
Metode i tehnike koje vam savjetujemo:
I za kraj, zaključak…
Vizualni tipovi rado čitaju, a kako bi razumjeli neko zbivanje promatraju slike, ilustracije i grafikone. Auditivni tip svoje znanje najradije stječe uz pomoć izlaganja i rada u skupinama u kojima članovi jedni drugima objašnjavaju gradivo. Kinestetski tip bi uglavnom trebao učiti u pokretu i isprobavati sve. No, najbolje je u učenju uključiti sva osjetila. Trebali bismo izvježbati i slabije kanale. Tako se može postići potpuniji napredak u učenju. Stoga pokušajte isprobati i neke predložene tehnike učenja koje nisu namijenjene vašem tipu osobe. Sretno:)
Literatura
Christian Grüning, Uspješno učenje – Povećajte uspješnost čitanja i učenja, Znanje, Zagreb 2010.
Izvori
http://www.ffpu.hr/fileadmin/Dokumenti/Tipovi_u_enja.pdf
http://www.roditelji.hr/skola/otkrivanje-vlastitog-stila-ucenja-moze-pomoci-vasem-skolarcu/