U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta u ponedjeljak, 10. studenoga, pod predsjedanjem prof. dr. sc. Ive Družića održana je sjednica Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj na kojoj je ministar prof. dr. sc. Vedran Mornar proglasio sedam znanstvenih centara izvrsnosti.
Proglašenje centara izvrsnosti rezultat je obuhvatnog procesa međunarodne i nacionalne selekcije koji je trajao od prosinca 2012. kada je Nacionalno vijeće za znanost donijelo uvjete i kriterije za osnivanje znanstvenih centara izvrsnosti u Republici Hrvatskoj, a Agencija za znanost i visoko obrazovanje provela postupak vrednovanja pristiglih prijava. Među proglašenim centrima izvrsnosti dva su u području prirodnih znanosti - Znanstveni centar izvrsnosti za napredne materijale i senzore - CEMS, zajednički centar Instituta Ruđera Boškovića (IRB) i Instituta za fiziku i Znanstveni centar izvrsnosti za znanost i tehnologiju (STIM) koji će voditi prof. dr. Vlasta Bonačić-Koutecký sa Sveučilišta u Splitu, te dva u području biomedicinskih znanosti - Znanstveni centar izvrsnosti za reproduktivnu i regenerativnu medicinu, integrirani Znanstveni centar izvrsnosti Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Znanstveni centar izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva koji će voditi prof. dr. Stipan Jonjić s Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
Dva su centra izvrsnosti i u području humanističkih znanosti - Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku koji će voditi prof. dr. Ante Čović s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Znanstveni centar izvrsnosti za hrvatsko glagoljaštvo na čijem će čelu biti dr. Milan Mihaljević sa Staroslavenskoga instituta.
U području društvenih znanosti proglašen je jedan znanstveni centar izvrsnosti - Znanstveni centar izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment na čelu s prof. dr. Juricom Pavičićem s Ekonomskoga fakulteta Sveučilišta u Zagreb.
Zadaće znanstvenih centara izvrsnosti su unaprijediti hrvatsku znanost i još više je uključiti u Europski istraživački prostor odnosno potaknuti sudjelovanje u istraživačkim programima Europske unije i drugim međunarodnim programima. Ti centri trebaju dati i novu znanstvenu kvalitetu koja je iznad pojedinačnih individualnih znanstvenih rezultata i okupljati interdisciplinarnu mrežu inovativnih znanstvenika i znanstvenih timova te gospodarskih i javnih subjekata koji sustavno provode istraživanje na temama od iznimne važnosti za znanost i društvo.
- U skladu s europskom i hrvatskom strategijom, cilj osnivanja centara izvrsnosti je prepoznati i vrednovati istraživače i znanstvena istraživanja koja nose inovativnost, potencijal otkrića odnosno moguću prekretnicu u znanstvenom istraživanju, dok je svrha njihova osnivanja unaprijediti nacionalni sustav znanosti i ojačati njegovo pozicioniranje u Europskom istraživačkom prostoru, odnosno potaknuti sudjelovanje u istraživačkim programima Europske unije i drugim međunarodnim programima – istaknuo je tom prigodom ministar Mornar te dodao kako vjeruje da će hrvatski znanstvenici okupljeni u centrima izvrsnosti imati puno veće šanse na 'tržištu' znanstvenih projekata EU-a nego što ih imaju kao pojedinci.
Misija centara izvrsnosti je da znanstvenim istraživanjima koja provode i njihovom mogućom primjenom pomiču granice istraživanja, znanja i društva općenito i tako povećaju i unaprijede međunarodnu vidljivost i prepoznatljivost hrvatske znanstvene zajednice te da koriste razvoju gospodarstva i društva u cjelini.
- Osnivanjem centara Ministarstvo želi omogućiti trenutno najboljim znanstvenicima i institucijama uvjete za vrhunski istraživački rad uz stabilno i pojačano financiranje – rekao je pomoćnik ministra za znanost i tehnologiju prof. dr. sc. Ivan Pejić.
Više informacija potražite ovdje.