Glagoljica.hr tematski je portal projekta Hrvatska glagoljica: digitalizacija građe i uspostava digitalne zbirke koji je Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pokrenula u suradnji s hrvatskim znanstvenicima i baštinskim ustanovama kako bi potaknula digitalizaciju glagoljskih knjiga i rukopisa iz hrvatskih i inozemnih ustanova te ih dala na uvid istraživačima, studentima, učenicima i široj javnosti.
Glagoljska baština pohranjena je u brojnim hrvatskim i inozemnim ustanovama, a dostupna je samo malobrojnim istraživačima i znanstvenicima. Mnogim zainteresiranim korisnicima nije jednostavno doći do građe na glagoljici koja im je potrebna za brojna znanstvena i stručna istraživanja. Digitaliziran je samo dio bogate glagoljske baštine, a izrađene digitalne preslike nalaze se na različitim portalima.
Stvaranjem digitalne zbirke Glagoljica.hr na jednom je mjestu okupljena građa na glagoljici, koja je prostorno razdvojena i tako omogućena njezina dostupnost velikom broju ne samo istraživača i znanstvenika već i svih zainteresiranih korisnika.
Projekt se odvija u suradnji s tvrtkom ArhivPro d. o. o., uz usuglašenost Centra za razvoj Hrvatske digitalne knjižnice pri Hrvatskome zavodu za knjižničarstvo Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Za tematski portal Projekta Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu osigurala je mrežnu domenu glagoljica.hr na kojoj je izrađen portal s metapodatcima, digitalnim preslikama i drugim tekstovnim te slikovnim sadržajima povezanim s glagoljicom. Implementacijom primjerena preglednika osigurano je usporedno praćenje izvornika i prijepisa, komentara ili prijevoda.
Portal Glagoljica.hr sadrži neke od najbitnijih spomenika glagoljske baštine, poput hrvatskoga prvotiska Misala po zakonu rimskoga dvora iz 1483., Vinodolskoga zakonika te djela senjske, riječke i uraške tiskare zajedno s bitnim obavijesnim izvorima, kao što su prijepisi, komentari, stručni i znanstveni radovi.
U drugoj etapi projekta Hrvatska glagoljica: digitalizacija građe i uspostava digitalne zbirke II suradnjom brojnih ustanova nastavit će se digitalizacija građe na glagoljici i o glagoljici, nabavljanje digitalnih preslika iz inozemstva te će se, uz pribavljanje dopuštenja, nastaviti objavljivanje radova o glagoljici suvremenih autora, kao i razvijanje funkcionalnosti Portala.