Objavljen je poziv na podnošenje projektnih prijedloga za program Europske snage solidarnosti (ESS) za 2018. godinu. Poziv uključuje volontiranje, stručni rad, projekte solidarnosti i oznaku kvalitete, a rok za prijavu projekata je u utorak, 16. listopada 2018. godine.
Ovaj je poziv prvi u nizu pozivima zahvaljujući kojima će se do kraja 2020. godine omogućiti sudjelovanje najmanje 100 000 mladih u Europskim snagama solidarnosti. Inicijativu ESS najavio je predsjednik Europske komisije, Jean-Claude Juncker, u svojem govoru o stanju Europske unije u rujnu 2016. godine, a službeno je pokrenuta u prosincu 2016.
Cilj je Europskih snaga solidarnosti omogućiti većem broju mladih sudjelovanje u širokom rasponu aktivnosti volontiranjem ili stručnim radom, kako bi se doprinijelo rješavanju zahtjevnih situacija diljem Europske unije u duhu solidarnosti. Europske snage solidarnosti sadržavaju dva komplementarna načina djelovanja:
Pokrenuta je i mrežna stranica Europske snage solidarnosti dostupna na adresi europskesnagesolidarnosti.hr. Na stranici je objavljen Poziv na podnošenje projektnih prijedloga za program Europske snage solidarnosti za 2018. godinu i Vodič kroz program Europske snage solidarnosti. Na novoj se mrežnoj stranici ujedno mogu saznati sve informacije o mogućim volonterskim aktivnostima u okviru ovog programa koji zamjenjuje i nadograđuje Europsku volontersku službu.
Organizacije koje žele sudjelovati u programu Europske snage solidarnosti moraju imati važeću Oznaku kvalitete kojom se potvrđuje da organizacije posjeduju kapacitet za kvalitetno provođenje projekata u skladu sa standardima kvalitete i pravilima programa. Poziv za podnošenje prijava za Oznaku kvalitete će biti stalno otvoren.
Organizacije koje posjeduju važeću akreditaciju za sudjelovanje u Europskoj volonterskoj službi mogu ravnopravno sudjelovati u programu Europske snage solidarnosti do isteka akreditacije. Nakon toga se trebaju prijaviti za dobivanje Oznake kvalitete. U 2018. godini organizacije iz Islanda, Lihtenštajna, Norveške, BJR Makedonije, Turske i ostalih zemalja koje graniče s Europskom unijom mogu sudjelovati kao partnerske organizacije, ali ne mogu biti nositelji projekata.
Programski je vodič za program Erasmus+ nadograđen u skladu s novim Vodičem za program Europske snage solidarnosti i dostupan je na ovoj poveznici.
Dodatno, otvoren je i natječaj za grupne volonterske projekte u visoko-prioritetnim područjima, koje se podnose izravno EACEA-i. Prijave za ovu aktivnost mogu se podnijeti do 18. veljače 2019. godine. Prioritetna područja određuje Europska komisija, a za ovaj natječaj to su europsko kulturno naslijeđe, integracija stanovnika trećih zemalja (uključujući tražitelje azila i izbjeglice) i odgovor na klimatske promjene. Prijava na natječaje moguća je na ovoj poveznici.
Vijest je prenesena s mrežnih stranica Agencije za mobilnost i programe EU.