Europska godina kulturne baštine 2018.

Odlukom Vijeća Europske unije i Europskog parlamenta 2018. godina proglašena je Europskom godinom kulturne baštine. Kulturna baština je tkivo naših života i društava. Okružuje nas u gradovima u kojima boravimo, doživljavamo je neposredno u krajolicima, u susretima s raznovrsnim arhitektonskim ostvarenjima, skulpturama, arheološkim kopnenim kao i podvodnim nalazištima.

Ne čine je samo književnost, umjetnost i umjetnički predmeti već i tradicijska znanja i umijeća, zanati koje učimo, priče koje pričamo, hrana koju jedemo, glazba koju slušamo i filmovi koje gledamo. Kulturna baština okuplja zajednice i gradi zajedničko razumijevanje mjestâ u kojima živimo. Razvojem tehnologija digitalni svijet također mijenja način na koji pristupamo baštini.

Glavni su ciljevi Europske godine kulturne baštine potaknuti na istraživanje bogate i raznovrsne kulturne baštine Europe, slaviti, razumijevati i štititi njezinu jedinstvenu vrijednost i promišljati o mjestu koje kulturna baština zauzima u našim životima. Obilježavanjem godine kulturne baštine želi se pokazati kako kulturna baština gradi snažnija društva, stvara radna mjesta i prosperitet; ukazuje se na njezinu važnost za naše odnose s ostatkom svijeta te na to što možemo poduzeti kako bi je zaštitili.

Slijedom toga, tijekom 2018. godine organizirat će se aktivnosti i inicijative diljem Europe, pa tako i diljem Hrvatske, kojima će se šira javnost nastojati zainteresirati za kulturnu baštinu i aktivno uključiti u što veći broj događanja. Ministarstvo kulture nastojat će, uz promicanje dijaloga i suradnje, obrazovanja i informacija o kulturnoj baštini, u program obilježavanja Europske godine kulturne baštine u Hrvatskoj uključiti pojedince, udruženja građana i sve ostale relevantne institucije i ustanove.

Više informacija potražite na mrežnim stranicama Ministarstva kulture.

| 10. 8. 2017. u 07:34 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Afrika 1914.

Donosimo vam rad Jure Stopića, učenika Osnovne škole Sesvetska Sopnica. Jure je izradio kviz na interaktivnoj karti na kojoj treba označiti pojedine kolonije u Africi 1914. godine.

Znamenitosti Slovenije

Niz fotografija najpoznatijih znamenitosti Slovenije

Audio&video

1279. - mongolskom pobjedom u bitki kod Jamena na današnji je...