Otvoren Centar za nuklearnu molekularnu dijagnostiku na Institutu Ruđer Bošković

Na Institutu Ruđer Bošković otvoren je Centar za nuklearnu molekularnu dijagnostiku IRB-a. To je prvi PET/CT centar za predklinička istraživanja u regiji koji će omogućiti nova, in vivo znanstvena istraživanja u području tumora, kroničnih degenerativnih bolesti, te praćenja metaboličkih tokova širokog spektra radioizotopima markiranih bioaktivnih tvari u živom organizmu.

Otvorenjem ovog centra Hrvatska prati trendove u Njemačkoj, Francuskoj, Italiji i Finskoj - europskim zemljama koje uz znanstveno-istraživački rad u području istraživanja tumora, neurodegenerativnih bolesti i dijabetesa, omogućuju korištenje metoda molekularne i nuklearne dijagnostike i komercijalnim korisnicima poput farmaceutske industrije, kojima su one neophodne za praćenje razvoja i testiranje novih lijekova.

Institut je jedan od potpisnika projekta Science & Technology, koji su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa  i  Ministarstvo financija pokrenuli sa Svjetskom bankom. Iz toga je projekta za Ruđer proizašlo više vrijednih projekata, kao što je više spin off tvrtki, znanje prijenosa tehnologije, vrijedna oprema te današnji Centar.

U svibnju je u prostorije Centra postavljena mini PET kamera za male laboratorijske životinje, koja je kupljena u okviru ovog projekta.

Otvaranjem Centra za nuklearnu molekularnu dijagnostiku IRB-a, Hrvatska se pridružuje državama Europe kojima ova moderna tehnologija uz komercijalnu proizvodnju radiofarmaceutika i radioizotopa za potrebe kliničke PET/CT dijagnostike ljudskih tumora u Hrvatskoj omogućuje kompetitivna, moderna predklinička istraživanja koja otvaraju mogućnosti za uspostavljanje suradnje s vodećim farmaceutskim kućama i znanstvenim institucijama Europe.

Vijest je prenesena s internetskih stranica Instituta Ruđera Boškovića.

| 6. 12. 2011. u 14:00 sati | RSS | print | pošalji link |

Nacionalni CERT e-learning akademija e-tečajevi za primjenu u nastavi Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet E-knjige i časopisi Prometna učilica Nacionalni portal za učenje na daljinu Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola

Romantizam u europskim književnostima

Donosimo radove učenika Prve gimnazije Zagreb, napravljene pod mentorstvom profesorice Antonie Sikavice Joler. Radi se o prezentacijama za učenike drugog razreda srednje škole, za predmet Hrvatski jezik, nastavna...

Imena antičkih Grka

Prepoznavanje imena poznatih antičkih Grka na grčkom jeziku.

1871. - rođen Ernest Rutherford , britanski fizičar