Četiri šalice kave za zdravo srce

Četiri šalice kave dnevno štite srce od oštećenja, pokazalo je novo njemačko istraživanje po kojemu takva količina dnevno unesenog kofeina poboljšava prelazak regulatornog proteina u mitohondrije osnažujući njihovu ulogu u zaštiti kardiovaskularnih stanica od oštećenja.

Konzumacija je kofeina već od ranije povezana s manjim rizikom za brojne bolesti među kojima dijabetes tip II, srčane bolesti i moždani udar, no nije bio jasan mehanizam koji se skrivao iz toga zaštitnog učinka.

Novo istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu PLOS Biology pokazuje da kofein poboljšava pokretljivost regulatornog proteina koji se veže na mitohondrije.

Tim s medicinskog fakulteta i istraživačkog centra IUF Leibnitz u Duesseldorfu otkrio je da se zaštitni učinak postiže s koncentracijom kofeina koja odgovara četiri šalice kave dnevno.

Istraživanjem su pokazali da je protein p27, poznat kao inhibitor staničnog ciklusa, prisutan u mitohondriju glavnih vrsta stanica u srcu. U tim stanicama mitohondrijski p27 poboljšavao je migracije endotelijskih stanica, štitio stanice srčanog mišića od stanične smrti i pokretao pretvaranje fibroblasta u stanice koje sadrže kontraktilna vlakna a svi su ključni za oporavak srčanog mišića nakon infarkta miokarda.

Utvrdili su da kofein potiče prelazak p27 u mitohondrije pokrećući pozitivne lančane događaje nakon što se postigne koncentracija kofeina koja odgovara unosu četiri šalice kave.

„Naše istraživanje pokazuje da kofein djeluje zaštitno i obnavljajuće na srčani mišić djelovanjem mitohondrijskog p27 proteina“, kaže autorica studije Judith Haendeler.

Vijest je prenesena s mrežnih stranica Hrvatske radiotelevizije.

| 28. 6. 2018. u 09:08 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Objava učeničkih radova na Edutoriju

Kako bismo vam ponudili kvalitetniji, moderniji, pristupačniji i brži pristup svim informacijama i sadržajima na portalu škole.hr, osmislili smo i pokrenuli postupak njegovog redizajna.

Veliko i malo slovo DŽ dž

OŠ HJ A.1.1. Učenik razgovara i govori u skladu s jezičnim razvojem izražavajući svoje potrebe, misli i osjećaje. OŠ HJ A.1.3. Učenik čita tekstove primjerene početnomu opismenjavanju i jezičnome razvoju....

Audio&video

Izvan okvira