Imunost se sastoji od mreže stanica, protutijela i receptora koji mogu prepoznati uljeze (viruse, bakterije i drugo). Njegova normalnost, odnosno jačanje ima dva aspekta.
To su:
Zaključno, djeci je potrebno:
Različite studije analizirale su utjecaj niza intervencija usmjerenih na imunološki sustav kod djece koja su pothranjena ili pate od različitih bolesti, i na takva pitanja bi trebalo odgovarati jedno po jedno – za svaku pojedinu bolest i postupak.
Također se mogu napraviti zasebne analize za pojedine postupke koji sprječavaju pojavu pojedinih bolesti u zdrave djece, ali opet zasebno za svaku pojedinu bolest i postupak.
Jedan takav proizvod istražen je u znanstvenom radu koji su objavili Nieman i suradnici 2011. godine, a u kojem je ispitano mogu li žitarice obogaćene mikronutrijentima koji su povezani s imunološkim sustavom smanjiti pojavu upala gornjeg dišnog sustava tijekom zimskih mjeseci u školske djece. Rezultati studije su pokazali da uzimanje takvih žitarica za doručak tijekom dva zimska mjeseca nije značajno utjecalo na pokazatelje imunološke funkcije ili upale gornjeg dišnog sustava. Studija je provedena na uzorku od 73 djeteta, što je i premalen uzorak za istraživanje učinaka nekog postupka na ljudsko zdravlje.
Članak je prenesen s portala Dokazi u medicini: http://dokaziumedicini.hr/je-li-moguce-poboljsati-imunitet-djece/.
Fotografija je preuzeta s internetske stranice http://www.freedigitalphotos.net/ (autor: KEKO64). Direktan link na fotografiju: http://www.freedigitalphotos.net/images/mac-and-cheese-on-a-blue-little-clay-pot-photo-p215739.
1778. - rođen Joseph Louis Gay-Lussac, francuski fizičar i kemičar. Proslavio se već u 24. godini radom "O širenju plinova i para". Godine 1804. dizao se balonom do 7000 metara, proučavajući sastav zraka i promjene zemaljskog magnetizma. Gay-Lussac je nastavljao istraživanja Jacquesa Charlesa te je fasciniran balonima na vrući zrak otkrio vrlo važan zakon o plinovima proučavajući njihova svojstva na različitim temperaturama. Da bi mogao proučavati i potvrditi svoja mjerenja 1804. godine se zajedno sa svojim prijateljem vinuo visoko u nebo na 7600 metara sa balonom punjenim vodikom, postavivši tako visinski rekord koji je bio aktualan cijelih narednih 50 godina. Promatrajući plinove u staklenim tikvicama, pri raznim temperaturama, budući da se staklo vrlo malo toplinski rasteže, Lussac je došao do zaključka da između temperature i tlaka plina postoji direktna ovisnost. Mnogi znanstvenici prije njega su to također uočili no nisu mogli kvantitativno i jedinstveno ovu pojavu opisati, jer prva temperaturna ljestvica još nije bila jedinstveno definirana ni općeprihvaćena. Gay-Lussac je S J.L. Thenerdom 1808. godine također proizveo natrij i kalij i upotrijebio ih za redukciju borne kiseline u bor (element), a istraživao je i fermentaciju i jod te otkrio dicijan i cijanovodičnu kiselinu.