U subotu, 8. srpnja 2017. godine, od 10 do 12 sati u Tehničkom muzeju „Nikola Tesla“ u Zagrebu, održat će se radionica pod nazivom „Pali radio – tranzistori“. U nastavku ciklusa radionica Veliki izumi za male ljudi polaznici će se upoznati s poviješću tranzistora i saznati koju važnost imaju u elektronskim napravama koje nas okružuju.
Premda su dimenzijama iznimno maleni i djeluju poput nekakvog privjeska ili igračke, tranzistori su odigrali ključnu ulogu u razvoju tehnologije i jedan su od najznačajnijih izuma 20. stoljeća. Originalno su se koristili u radio uređajima (prema njima se moderni radio uređaji nazivaju tranzistorima), a danas se koriste i u televizorima, mobitelima i kompjuterima. Zapravo, bez njih ne bi bilo niti jednog modernog gadgeta. Proizvode se u različitim oblicima i veličinama, a najmanji ikad napravljen je u veličine molekule.
U okviru radionice sudionici će imat priliku i iskusiti kako zvuči njihova omiljena radio stanica na starom radio uređaju ili kakvi su crtići emitirani na starim crno-bijelim televizorima. Za sudjelovanje u programu potrebno je prijaviti se putem elektroničke pošte kosjenka.laszlo.klemar@tmnt.hr ili na broj telefona: 01/ 4881-643.
Vijest je prenesena s mrežnih stranica djecji-dogadjaji.com.
1756. - rođen Wolfgang Amadeus Mozart, austrijski kompozitor, središnja ličnost bečke klasike, stvorio više od 600, pretežno opsežnijih, kompozicija sintetizirajući raznovrsne stilove. Čudo od djeteta, dječak koji je prije poznavao note nego slova i koji je već s tri godine počeo skladati jednostavne pjesmice, a s pet održavati koncerte, rođen je 27. siječnja 1756. u Salzburgu. U predškolskoj dobi napisao je niz skladbi koje su sačuvane zahvaljujući njegovu ocu. Sa sedam godina Amadeus održava senzacionalne glasovirske koncerte širom Europe. Nekoliko godina poslije, po sjećanju i po sluhu, bez greške će reproducirati skladbu Allegria čije su se note krile za isključivu upotrebu vatikanskog zbora, a koja se pjeva čak u devet glasova. S devet godina piše prvu operu Bastien i Bastiena, a s 13 dobiva mjesto koncertnog majstora u orkestru salzburškog nadbiskupa. Genij velikog skladatelja ispred je vremena, što je uz njegov neobuzdani temperament izvor stalnih sukoba s mecenama, dvorskim i crkvenim moćnicima. Da bi preživio Mozart je morao davati poduke iz glasovira i skladati po narudžbi mecena. Međutim, unatoč stalnim teškoćama Mozart je stvarao s nevjerojatnom lakoćom. Tako je predigru operi Don Giovanni, po narudžbi direktora opere u Pragu, napisao je za jedan dan, a cijelu operu za dva mjeseca. Zato je Mozartova ostavština golema: 19 opera, stotinjak violinskih, klavirskih sonata, gudačkih kvarteta i kvinteta, 25 klavirskih koncerata, osam violinskih koncerata te 49 simfonija. Iako već shrvan bolešću, 1791. Mozart je skladao svoja najveća djela - operu Čarobna frula i veličanstveni Rekvijem, koji ne uspijeva dovršiti. Umro je 5. prosinca 1791. u 35. godini života, u dobi kada većina umjetnika tek dostiže stvaralačku zrelost.