Problem je zgađenosti europskih gradova sve veći. Razni su načini na koje se diljem svijeta ljudi bave tim problemom. Globalno zatopljenje i veliki broj vozila sve više utječu na kvalitetu života. Neki gradovi pokušavaju riješiti taj problem na razne načine. Jedan je od takvih gradova i London.
U njemu je izmjerena najlošija kvaliteta zraka. U posljednje vrijeme stupanj zagađenosti je prešao granice koje je postavila EU.
Kako bi pokušali riješiti ovaj problem, gradski oci su odlučili postaviti CityTree klupe ispred dućana s organskom hranom i popularnih kafića u Ulici Glasshouse koja se nalazi u blizini Piccadillyja.
CityTree je klupa koja služi i kao filter koji upija zagađenja iz zraka. Radi uz pomoć mahovine i drugih biljaka koje prirodno uklanjaju dušikov dioksid, prašinu i plinove iz zraka. Budući da je spojena na Internet, prikazuje podatke o kvaliteti zraka, temperaturi, kvaliteti vode i vlažnosti tla. U njoj se nalaze solarne ploče koje je opskrbljuju energijom i napravljena je od čvrstog materijala kako bi bila otporna na udarce vandala.
Proizvedena je u njemačkoj tvrtki Green City Solutions. Iako nije velika, proizvođači tvrde da djeluje kao 275 pravih stabala. Može filtrirati do 265 t ugljičnog dioksida i drugih čestica godišnje.
Ove klupe nisu postavljene samo u Londonu nego i u gradovima kao što su Hong Kong, Amsterdam, Pariz i Oslo. Cilj je proizvođača uvesti tehnologiju iz CityTreea u zgrade kako bi se mogla regulirati kvaliteta i temperatura zraka u velikim gradovima. Veliki se gradovi nadaju da će uz pomoć nove tehnologije uspjeti ublažiti utjecaj zagađenja zraka na zdravlje stanovnika.
Vijest i fotografija preneseni su s mrežnih stranica https://geek.hr/znanost/clanak/.
1547. - Ivan Grozni postao je ruski car. Njegov nadimak Grozni izmišljen je, a ne preveden s ruskog pošto je ruska riječ "grozno" istovjetna s hrvatskom rječju "strašno". Za rane vladavine Ivan Grozni je provodio mirnu modernizaciju zemlje, reformirao zakone, ustanovio stajaću vojsku (strelci), osnovao prvi ruski parlament (Zemskij Sobor), Vijeće odabranih (najviših plemića), ojačao ulogu crkve oformivši Crkveno vijeće kojim je regulirao i objedinio crkvenu službu u cijeloj zemlji te omogućio lokalnu samoupravu u zabačenim seljačkim sjevernijim područjima.