Krumpir je nezaobilazna namirnica koju se gotovo svakodnevno može naći na našem tanjuru. I ne samo kod nas, jer krumpir je nakon otkrića Amerike osvojio cijeli svijet. Svjetski rekorder u proizvodnji krumpira je, naravno, Kina.
Zbog svojih hranjivih i ljekovitih svojstava nije ni čudno što su predstavnici UNESCO-a 2008. godinu proglasili godinom krumpira. Jer, osim što je ukusan, krumpir se odlikuje hranjivošću.
Poslije pšenice i riže, krumpir je treća prema važnosti namirnica na svijetu. A mnogi ga smatraju darom prirode i hranom budućnosti u nadolazećoj prehrambenoj krizi. Dokazano je da se radi o najhranjivijoj namirnici, te da bi se, zahvaljujući njegovoj biološkoj vrijednosti, čovjek mogao održati u životu kada ne bi imao drugih namirnica na raspolaganju.
Krumpir je bogat mineralima. Magnezij iz krumpira oživljava sve stanice, a kalcij i fosfati su dio koštanog tkiva. Iznenađuje visoka koncentracija C vitamina u krumpiru, a u njegovoj kori sadržani su vitamini B, velika količina folne kiseline važne za za živčani sustav i cinka koji je važan za vezivno tkivo i proizvodnju hormona.
Osim što se upotrebljava u prehrani, krumpir se od davnina koristio za uljepšavanje. U Indiji ga koriste kao sredstvo za očuvanje lijepe, zdrave i čiste kože. Tako, primjerice, možete oprati mlad krumpir, isjeći ga na nekoliko kolutića i njime obložiti lice i ruke. Poslije desetak minuta već se primjećuje djelovanje: koža postaje svjetlija, mekša, dobiva prirodan sjaj.
Posebno se preporučuje za njegu ruku dok se radi u kuhinji. Osim toga, krumpir će brzo ukloniti miris luka s ruku. I poslije čišćenja ribe ruke protrljajte struganim krompirom i ostavite da malo djeluje kako bi uklonili neugodan miris.
Ukoliko imate grižnju savjesti zbog njegove kalorične vrijednosti, pokušajte ga jesti kuhanog, a nikako pečenog. Krumpir s preljevom od jogurta i kopra idealan je obrok za one koji paze na tjelesnu težinu.
37. - rođen Neron, rimski car kojeg je godine 50. usvojio car Klaudije oženivši se njegovom majkom Agripinom. Kad je 54. godine naslijedio cara Klaudija, kojeg je Agripina otrovala, Neron je isprva vladao pravedno i mudro, vođen savjetima majke i svoga učitelja, slavnog rimskog filozofa i pisca Seneke, no ubrzo je odbacio njihovo tutorstvo i počeo živjeti raskošno i vladati okrutno. Dao je otrovati mlađeg polubrata Britanika, a 59. godine dao je ubiti i svoju majku - Agripinu. Kad je smaknuo još nekoliko rođaka, došao je red i na njegovu ženu Oktaviju, koju je ubio kako bi se mogao ponovno oženiti. Neron je umislio da je odličan pjevač i glumac te je nastupao na pjevačkim natjecanjima i glumačkim priredbama u Italiji i Grčkoj. Volio je helensku kulturu i govorio dobro grčki; dao je i autonomiju Grčkoj koja je tada bila pod rimskom vlašću. Godine 58., kad su se protiv njega pobunile rimske legije u Španjolskoj i Galiji, današnjoj Francuskoj, Neron je počinio samoubojstvo.