Podružnica Hrvatskog fizikalnog društva u Osijeku i Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku su nedavno u prostorijama Odjela za fiziku organizirali su predavanje o temi "Fizika glazbe".
Predavači i realizatori ovog projekta su dr. sc. Maja Varga Pajtler, poslijedoktorandica Odjela za fiziku Sveučilišta u Osijeku, te studenti fizike Vanja Dušić i Dejan Gemeri, a projekt je nastao u suradnji s prof. Ozanom Tomić, nastavnicom glazbene kulture u nekoliko srednjih škola.
Cilj ovog predavanja bio je prikazati korelaciju između fizike i glazbe, odnosno primijeniti znanja iz fizike na opisivanje glazbenih pojava. Kroz niz pokusa i primjera nazočni su se u oba navrata prisjetili pojmova iz područja akustike na način na koji su oni definirani u fizici, uz istovremeno povezivanje tih istih pojmova u području glazbene umjetnosti: prikazan je način rasprostiranja zvuka, opisani različiti parametri zvuka (frekvencija, trajanje, intenzitet, glasnoća, visina, boja), a iz perspektive fizike predstavljeni su pojmovi osnovnog harmonika te viših harmonika, kao i važnost pojave viših harmonika (alikvota) prilikom harmonizacije u glazbi.
Također, definirani su glazbeni intervali i glazbene ljestvice te različite skupine glazbenih instrumenata, pri čemu je pobliže opisan način rada svake pojedine skupine kroz upoznavanje sa stojnim valovima u jednoj i dvije dimenzije. Prikazani su stojni valovi na žici (kao primjer žičanog instrumenta), u stupcu zraka (kao primjer puhačkog instrumenta) te na gumenoj opni (primjer udaraljki). Kao poseban primjer puhačkog instrumenta stavljena je pozornost na ljudski glas, njegovo nastajanje, oblikovanje i rasprostiranje te uzrok razlika u boji i visini glasova kod ljudi.
Gostujućim predavanjem, ostvarenim u suradnji Odjela za fiziku i III. gimnazije, pak nastavljeno je pobuđivanje interesa učenika za proučavanje fizike te poticanje na primjećivanje fizikalnih pojava u glazbi, ali i svim drugim segmentima života.
Vijest je prenesen sa stranice Republika.eu
Izvor fotografije: Freedigitalphostos.net (autor: Suart Miles)
1778. - engleski pomorac i istraživač James Cook, u potrazi za prolazom koji bi preko sjevera povezivao Tihi s Atlanskim oceanom, stigao na Sandwich otoke koji će se kasnije preimenovati u Havaje. Cook je otočje tako nazvao po svom zaštitniku Johnu Montaguu, grofu od Sandwicha. Otad će Havaji postati najpoznatije usputno stajalište na svim trgovačkim rutama preko Tihog oceana.