Prije dominacije današnjih zvijeri poput medvjeda, vukova, lasica i ostalih mesoždera, Sjevernom Amerikom dominirala je izumrla skupina sisavaca mesoždera - Hyaenodontidae.
Do sada pronađeni fosili skupine Hyaenodontidae bili su većinom zubi koji su datirali iz ranog eocena (prije 50 do 55 milijuna godina), dok novi nalaz čini gotovo potpuni kostur životinje.
Novootkriveni kostur opisan je u časopisu Journal of Vertebrate Paleontology. Otkriven je u području Wyoming, točnije u Bighorn Basinu koje je poznato po fosilima iz perioda eocena. Glavni autor studije Shawn Zack sa Sveučilišta Arizona kaže: "Ovaj kostur pokazuje zašto smo u stalnoj potrazi za fosilima, jer iako se na ovom području do sada skupilo mnogo različitih fosila, ovo je prvi koji je bio približno cjelokupan za životinju kojoj smo dali ime Galecyon".
Galecyon je bio veličine današnjeg kojota, a proučavanjem kostura zaključilo se kakve je imao lokomotorne sposobnosti. Naime, nije bio neki trkač, iako je vrijeme provodio na zemlji (za razliku od njegovih srodnika koji su više bili na drveću), pri čemu se kretao slično poput tvora.
Uz podatke o izgledu i životu ove vrste, fosili (prvenstveno zubi) omogućili su i da se otkriju njezini srodnici. Naime, proučavanjem morfologije zubi otkriveno je dosta različitosti, što je u konačnici pokazalo da su životinje iz skupine Hyaenodontidae preferirale različita staništa, a to objašnjava kako su mogle koegzistirati na istom području unatoč sličnoj prehrani.
Studija je dala odličan primjer kako kombinacija proučavanja sistematike, morfologije i filogenije može proizvesti solidan rezultat i ponuditi nove hipoteze za budući rad.
Vijest je preuzeta s portala Biologija.com.hr.
1547. - Ivan Grozni postao je ruski car. Njegov nadimak Grozni izmišljen je, a ne preveden s ruskog pošto je ruska riječ "grozno" istovjetna s hrvatskom rječju "strašno". Za rane vladavine Ivan Grozni je provodio mirnu modernizaciju zemlje, reformirao zakone, ustanovio stajaću vojsku (strelci), osnovao prvi ruski parlament (Zemskij Sobor), Vijeće odabranih (najviših plemića), ojačao ulogu crkve oformivši Crkveno vijeće kojim je regulirao i objedinio crkvenu službu u cijeloj zemlji te omogućio lokalnu samoupravu u zabačenim seljačkim sjevernijim područjima.