Izreka “ono si što jedeš” posebno je točna za ženke medonosnih pčela, koje kad odrastu budu ili male sterilne radnice ili velike plodne kraljice, ovisno o njihovoj prehrani. Brojni znanstvenici dosad su mislili da nešto u hrani koju dobivaju mlade kraljice – izlučevina koja se naziva matična mliječ – čini svu razliku. No, nova studija predlaže da signalne molekule u hrani mladih pčela radnica održavaju njihov spolni razvoj.
Hrana koja se sastoji od mješavine peludi i meda naziva se “pčelinjim kruhom”, sadrži posebnu vrstu mikroRNK (miRNK), nekodirajućih molekula RNK koje pomažu u regulaciji ekspresije gena.
Kako bi otkrili jesu li miRNK stvarni krivac, znanstvenici su ih dodali u prehranu ličinki uzgojenih u laboratoriju. Ove ličinke razvijale su se sporije, s manjim tijelima i manjim jajnicima nego ličinke koje su jele hranu bez dodataka, objavljeno je u časopisu PLOS Genetics. Znanstvenici su pronašli kako jedna česta biljna miRNK u pčelinjem kruhu isključuje gen koji pomaže ličinkama da postanu kraljice. Nakon što su pojedene s hranom, ove miRNK mogu ući u crijeva pčele i proširiti se u ostatku tijela, gdje pomažu regulirati ključne gene, kažu znanstvenici. Iako biljna miRNA sama po sebi nije dovoljna za pretvorbu kraljica u radnice, potencijalne kraljice ne žele jesti kruh običnoga puka.
Vijest je prenesena s mrežnih stranica https://geek.hr/znanost/.
1778. - engleski pomorac i istraživač James Cook, u potrazi za prolazom koji bi preko sjevera povezivao Tihi s Atlanskim oceanom, stigao na Sandwich otoke koji će se kasnije preimenovati u Havaje. Cook je otočje tako nazvao po svom zaštitniku Johnu Montaguu, grofu od Sandwicha. Otad će Havaji postati najpoznatije usputno stajalište na svim trgovačkim rutama preko Tihog oceana.