Dehidracija je stanje koje se javlja kada čovjek izgubi više tekućine nego što je konzumirao te tako poremeti osjetljivu ravnotežu minerala u tjelesnim tekućinama. Kako prepoznati dehidraciju? Ne može se uvijek pouzdati u osjećaj žeđi kada je potreba za vodom u pitanju, naročito kod djece i osoba treće dobi.
Najbolji pokazatelj kvalitetne hidratacije ili pak manjka vode u organizmu jest mokraća. Svijetla i bistra mokraća je znak dobre hidratacije, dok je tamna i mutna mokraća znak manjka vode u organizmu.
Djeca mogu dehidrirati ako izgube velike količine tekućine i soli za vrijeme vrućice, nedovoljnog uzimanja tekućine tijekom bolesti, proljeva, povraćanja ili duljih perioda vježbanja. Kako voda čini dvije trećine čovjekove tjelesne težine, gubitak tekućine važno je nadoknaditi što prije. Tako je djecu potrebno podsjećati da često trebaju popiti male količine tekućine kako bi se izbjegla dehidracija tijekom bolesti.
Ljudi koji obično piju malo tekućine izloženi su dugotrajnom riziku od bolesti bubrega, poremećaja mentalnih funkcija, probavnog sustava i čak problema sa srcem.
Osim mokraće, postoje drugi znakovi koji upućuju na manjak vode u organizmu, a to su:
Znakovi koji upozoravaju na tešku dehidraciju, kod koje je potrebna medicinska pomoć su:
Kako bi se dehidracija spriječila, potrebno je unositi vodu prije nego se žeđ osjeti. Osim toga, trebalo bi unositi najmanje 2 litre vode na dan, izbjegavati napitke s kofeinom i alkohol jer takvi napici sami po sebi izazivaju dehidraciju, izbjegavati gazirana pića jer izazivaju osjećaj punoće pa mogu spriječiti adekvatnu konzumaciju vode te konzumirati što više voća i povrća (lubenica ima oko 90% vode u sebi) a izbjegavati tešku i masnu hranu.
Na Portalu za škole pročitajte još nekoliko savjeta o tome kako izbjeći hidrataciju po ljetnim vrućinama.
Članak je izvorno objavljen na portalu e-kako.
37. - rođen Neron, rimski car kojeg je godine 50. usvojio car Klaudije oženivši se njegovom majkom Agripinom. Kad je 54. godine naslijedio cara Klaudija, kojeg je Agripina otrovala, Neron je isprva vladao pravedno i mudro, vođen savjetima majke i svoga učitelja, slavnog rimskog filozofa i pisca Seneke, no ubrzo je odbacio njihovo tutorstvo i počeo živjeti raskošno i vladati okrutno. Dao je otrovati mlađeg polubrata Britanika, a 59. godine dao je ubiti i svoju majku - Agripinu. Kad je smaknuo još nekoliko rođaka, došao je red i na njegovu ženu Oktaviju, koju je ubio kako bi se mogao ponovno oženiti. Neron je umislio da je odličan pjevač i glumac te je nastupao na pjevačkim natjecanjima i glumačkim priredbama u Italiji i Grčkoj. Volio je helensku kulturu i govorio dobro grčki; dao je i autonomiju Grčkoj koja je tada bila pod rimskom vlašću. Godine 58., kad su se protiv njega pobunile rimske legije u Španjolskoj i Galiji, današnjoj Francuskoj, Neron je počinio samoubojstvo.