Sjena je površina na koju ne pada niti jedna zraka svjetlosti, a nastaje kao posljedica jednostavne, ali važne činjenice da se svjetlosne zrake prostiru u pravcima.
Kada svjetlost pada na neke prozirne tvari kao što su staklo ili voda, tada zrake svjetlosti mogu proći kroz te tvari i ne stvaraju sjenu. Drugi materijali, kao na primjer: drvo, metal, cigla, beton… ne propuštaju svjetlosne zrake i na taj način rade sjene. Znači, nakon što snop svjetlosti padne na neproziran predmet, stvara se sjena na njegovoj suprotnoj strani gdje svjetlost ne može proći.
Oštrina rubova sjene ovisi o položaju izvora svjetlosti.
Kako se svjetlost širi u pravcima, stvorena sjena ima oštre rubove ako svjetlost dolazi iz jednog izvora, a ako ima više izvora svjetlosti tada je ta sjena nejasnih rubova.
Uzmimo na primjer malu električnu sijalicu. Ona baca oštru tamnu sjenu iza nekog predmeta jer snop svjetla dolazi iz samo jednog pravca. Ako ima više električnih sijalica, i one svijetle u pravcu predmeta, tada svjetlost dolazi iz raznih pravaca i sjena tog predmeta tada ima nejasne rubove.
Duljina sjene ovisi o kutu pod kojim svjetlost pada na predmet.
Za vrijeme sunčanog dana sjene imaju različitu duljinu u raznim trenucima dana zbog promjene položaja Sunca. Sunce se popne na svoj najviši položaj u podne, zatim se počinje spuštati. Uslijed toga se i pravac Sunčevih zraka mijenja; kako dan protječe sjene se stvaraju u različitim pravcima. Ta promjena pravca sjena upotrijebljena je u sunčanom satu te se na taj način može izmjeriti vrijeme.
Članak je prenesen s portala e-kako.
Fotografija je preuzeta s internetske strannice http://www.freedigitalphotos.net/ (autor: phanlop88).
37. - rođen Neron, rimski car kojeg je godine 50. usvojio car Klaudije oženivši se njegovom majkom Agripinom. Kad je 54. godine naslijedio cara Klaudija, kojeg je Agripina otrovala, Neron je isprva vladao pravedno i mudro, vođen savjetima majke i svoga učitelja, slavnog rimskog filozofa i pisca Seneke, no ubrzo je odbacio njihovo tutorstvo i počeo živjeti raskošno i vladati okrutno. Dao je otrovati mlađeg polubrata Britanika, a 59. godine dao je ubiti i svoju majku - Agripinu. Kad je smaknuo još nekoliko rođaka, došao je red i na njegovu ženu Oktaviju, koju je ubio kako bi se mogao ponovno oženiti. Neron je umislio da je odličan pjevač i glumac te je nastupao na pjevačkim natjecanjima i glumačkim priredbama u Italiji i Grčkoj. Volio je helensku kulturu i govorio dobro grčki; dao je i autonomiju Grčkoj koja je tada bila pod rimskom vlašću. Godine 58., kad su se protiv njega pobunile rimske legije u Španjolskoj i Galiji, današnjoj Francuskoj, Neron je počinio samoubojstvo.