Na datum kada Amerikanci slave svoj Dan neovisnosti, 4. srpnja 1884. godine, u spomen na oslobođenje američkih kolonija od Velike Britanije, Sjedinjene Američke Države dobile su neobičan dar – Kip slobode! Taj neobični spomenik predstavlja Sjedinjene Američke Države, a bez postolja visok je poput prosječne zgrade od petnaest katova.
Zanimljivo je da je ovaj nadaleko poznati kip koji stoji u njujorškoj luci, izgrađen prilično daleko, točnije - u Francuskoj. Nakon što je izgrađen i predstavljen, kip je rastavljen u dijelove, otpremljen na brod te je u sanducima prešao Atlantik, da bi ponovno bio sastavljen na američkom tlu. Bio je to dar Francuske američkom narodu.
Ideja o kipu začeta je tijekom jedne večere pokraj Pariza, daleke 1865. godine. Dok je raspravljala o njihovom diktatorski nastrojenom vladaru te demokratskoj vladavini u Sjedinjenim Državama, skupina prisutnih Francuza odlučila je izgraditi spomenik u čast američkoj slobodi – a time istovremeno i ojačati francuske zahtjeve prema demokraciji u svojoj vlastitoj zemlji.
Na toj večeri je bio i kipar Frédéric-Auguste Bartholdi koji je tada zamislio kip žene koja u ruci drži baklju koja simbolizira svjetlost slobode.
Trebala je proći dvadeset i jedna godina da ova ideja preraste u stvarnost. Francuski pristalice izgradnje Kipa slobode sakupili su novac za izgradnju kipa, dok su Amerikanci financirali postolje na koje je kip postavljen. Konačno, kip je uzdignut 1886. godine, točno na stotu godišnjicu potpisivanja Američke deklaracije o neovisnosti, koje se zbilo 4. srpnja 1776. godine.
Zanimljive činjenice
Izvor: http://kids.nationalgeographic.com/kids/stories/history/statue-of-liberty/
1756. - rođen Wolfgang Amadeus Mozart, austrijski kompozitor, središnja ličnost bečke klasike, stvorio više od 600, pretežno opsežnijih, kompozicija sintetizirajući raznovrsne stilove. Čudo od djeteta, dječak koji je prije poznavao note nego slova i koji je već s tri godine počeo skladati jednostavne pjesmice, a s pet održavati koncerte, rođen je 27. siječnja 1756. u Salzburgu. U predškolskoj dobi napisao je niz skladbi koje su sačuvane zahvaljujući njegovu ocu. Sa sedam godina Amadeus održava senzacionalne glasovirske koncerte širom Europe. Nekoliko godina poslije, po sjećanju i po sluhu, bez greške će reproducirati skladbu Allegria čije su se note krile za isključivu upotrebu vatikanskog zbora, a koja se pjeva čak u devet glasova. S devet godina piše prvu operu Bastien i Bastiena, a s 13 dobiva mjesto koncertnog majstora u orkestru salzburškog nadbiskupa. Genij velikog skladatelja ispred je vremena, što je uz njegov neobuzdani temperament izvor stalnih sukoba s mecenama, dvorskim i crkvenim moćnicima. Da bi preživio Mozart je morao davati poduke iz glasovira i skladati po narudžbi mecena. Međutim, unatoč stalnim teškoćama Mozart je stvarao s nevjerojatnom lakoćom. Tako je predigru operi Don Giovanni, po narudžbi direktora opere u Pragu, napisao je za jedan dan, a cijelu operu za dva mjeseca. Zato je Mozartova ostavština golema: 19 opera, stotinjak violinskih, klavirskih sonata, gudačkih kvarteta i kvinteta, 25 klavirskih koncerata, osam violinskih koncerata te 49 simfonija. Iako već shrvan bolešću, 1791. Mozart je skladao svoja najveća djela - operu Čarobna frula i veličanstveni Rekvijem, koji ne uspijeva dovršiti. Umro je 5. prosinca 1791. u 35. godini života, u dobi kada većina umjetnika tek dostiže stvaralačku zrelost.