Udruga za kulturnu suradnju i promicanje afričke kulture u Republici Hrvatskoj - Dyalli, u suradnji s udrugom za promicanje ritma Drumtidam i Djembefora obilježit će Međunarodni Dan Afrike u Zagrebu u razdoblju od 23. do 29. svibnja 2011. Četvrta po redu proslava zamišljena je u obliku sedmodnevnog festivala afričke kulture, glazbe i plesa sa izvođačima iz Hrvatske i inozemstva te popraćena Okruglim stolom u Etnografskom muzeju posvećenom afričkom kontinentu danas.
U nastavku donosimo informacije o programima i prijavama na radionice za djecu.
Radionica afričkih perkusija za djecu (Nenad Kovačić, Dyalli) održat će se u Zagrebačkom kazalištu lutaka (Baruna Trenka 3) 29. svibnja u 10 sati. Cijena dječje djembe radionice je 30 kn. Prijave su moguće na e-mail dyalli_afro@yahoo.com.
Isti dan u 11:45 h održat će se radionica afričkog plesa za djecu (Josipa Bekić, Dyalli) u Zagrebačkom kazalištu lutaka. Radionica je namijenjena djeci u dobi iznad 5 godina. Cijena dječje plesne radionice je 30 kn, a prijave su moguće na e-mail dyalli_afro@yahoo.com.
Cjelokupan program tjedna Afrike u Zagrebu moguće je vidjeti na portalu Culturenet.
1756. - rođen Wolfgang Amadeus Mozart, austrijski kompozitor, središnja ličnost bečke klasike, stvorio više od 600, pretežno opsežnijih, kompozicija sintetizirajući raznovrsne stilove. Čudo od djeteta, dječak koji je prije poznavao note nego slova i koji je već s tri godine počeo skladati jednostavne pjesmice, a s pet održavati koncerte, rođen je 27. siječnja 1756. u Salzburgu. U predškolskoj dobi napisao je niz skladbi koje su sačuvane zahvaljujući njegovu ocu. Sa sedam godina Amadeus održava senzacionalne glasovirske koncerte širom Europe. Nekoliko godina poslije, po sjećanju i po sluhu, bez greške će reproducirati skladbu Allegria čije su se note krile za isključivu upotrebu vatikanskog zbora, a koja se pjeva čak u devet glasova. S devet godina piše prvu operu Bastien i Bastiena, a s 13 dobiva mjesto koncertnog majstora u orkestru salzburškog nadbiskupa. Genij velikog skladatelja ispred je vremena, što je uz njegov neobuzdani temperament izvor stalnih sukoba s mecenama, dvorskim i crkvenim moćnicima. Da bi preživio Mozart je morao davati poduke iz glasovira i skladati po narudžbi mecena. Međutim, unatoč stalnim teškoćama Mozart je stvarao s nevjerojatnom lakoćom. Tako je predigru operi Don Giovanni, po narudžbi direktora opere u Pragu, napisao je za jedan dan, a cijelu operu za dva mjeseca. Zato je Mozartova ostavština golema: 19 opera, stotinjak violinskih, klavirskih sonata, gudačkih kvarteta i kvinteta, 25 klavirskih koncerata, osam violinskih koncerata te 49 simfonija. Iako već shrvan bolešću, 1791. Mozart je skladao svoja najveća djela - operu Čarobna frula i veličanstveni Rekvijem, koji ne uspijeva dovršiti. Umro je 5. prosinca 1791. u 35. godini života, u dobi kada većina umjetnika tek dostiže stvaralačku zrelost.