Može se reći da je maslinovo ulje po svom sastavu gotovo idealna masnoća. Sastoji se od gotovo 80% jednostruko nezasićene oleinske kiseline, te višestruko nezasićene linolne i linolenske kiseline, a manji ostatak su zasićene kiseline palmitinska i stearinska. Od antioksidanata, najznačajniji je tokoferol ili vitamin E.
Maslinovo ulje dobro je za srce, a od svih njegovih vrsta djevičansko maslinovo ulje najbolji je lijek za kardiovaskularne smetnje, prema studiji predstavljenoj nedavno na Svjetskom kardiološkom kongresu u Barceloni.
Istraživanje je u okviru projekta pod nazivom Eurolive proveo Gradski institut za medicinska istraživanja (IMIM) iz Barcelone. Studija pokazuje da redovita potrošnja maslinova ulja smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti zahvaljujući ne samo monozasićenim masnoćama, nego i biljnim tvarima s antioksidacijskim svojstvima, takozvanim polifenolima.
Iako je blagotvorni učinak djevičanskog maslinova ulja i mediteranske kuhinje općenito za srce poznat odavno, ovo je prvi put da znanstvena studija potvrđuje njegovu prednost naspram drugih vrsta ulja, kako tvrde autori studije.
Svježe ekstra-djevičansko maslinovo ulje sadrži kemijski spoj koji djeluje poput lijekova za ublažavanja bolova, kažu američki znanstvenici. Spoj po imenu oleokantal blokira iste mehanizme koji prate bol kao i neki postojeći nesteroidni protuupalni lijekovi, pokazalo je istraživanje koje je proveo Monell Chemical Senses Center u Philadelphiji.
Dnevni unos 50 grama maslinovog ulja odgovara desetini doze lijeka protiv bolova preporučene odraslim osobama.
Znanstvenici dodaju kako redovita konzumacija maslinovog ulja može na dugi rok imati isti pozitivan učinak kako i uzimanje lijekova protiv bolova.
Osim navedenog, dobro je poznato da maslinovo ulje:
1547. - Ivan Grozni postao je ruski car. Njegov nadimak Grozni izmišljen je, a ne preveden s ruskog pošto je ruska riječ "grozno" istovjetna s hrvatskom rječju "strašno". Za rane vladavine Ivan Grozni je provodio mirnu modernizaciju zemlje, reformirao zakone, ustanovio stajaću vojsku (strelci), osnovao prvi ruski parlament (Zemskij Sobor), Vijeće odabranih (najviših plemića), ojačao ulogu crkve oformivši Crkveno vijeće kojim je regulirao i objedinio crkvenu službu u cijeloj zemlji te omogućio lokalnu samoupravu u zabačenim seljačkim sjevernijim područjima.