prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com
širom svijeta
Park prirode Kopački rit: U središtu „Europske Amazone“

Park prirode Kopački rit: U središtu „Europske Amazone“

Hrvatska je posebna po tome što je na relativno malom prostoru satkana od velikog broja raznolikih prirodnih znamenitosti koje tvore njen jedinstven krajobrazni mozaik. Ovu tvrdnju potvrđuje i činjenica što su njene brojne prirodne znamenitosti zaštićene u okviru osam nacionalnih parkova te jedanaest parkova prirode.

Putovanje u unutrašnjost Istre

Putovanje u unutrašnjost Istre

Istra je najrazvijenija turistička regija Hrvatske koju mnogi povezuju s njenim svjetski poznatim gradovima smještenim uz more poput Opatije, Pule, Rovinja, Poreča i Umaga. Međutim, poznato je da i njena unutrašnjost krije mnoštvo zanimljivih, ali manje nametljivih mjesta, koja svojim vrijednim kulturnim i prirodnim posebnostima dozivaju sve znatiželjnike da ih osobno dožive. Pitoma, brežuljkasta, zelena i skladna, unutrašnjost ovog najvećeg hrvatskog poluotoka natopljena je povijesnim zbivanjima i iskustvima koja su ostala zapisana u njegovu jedinstvenom krajoliku: kamenim gradićima na brežuljcima, šumarcima, livadama, drevnim naseljima, crkvicama, obrađenim poljima i vinogradima.

Putovanje u unutrašnjost Istre

Ogulin: Mjesto u kojem se isprepliću stvarnost i mašta

Ogulin je grad uz čije se prirodne i kulturne znamenitosti vežu mnoge maštovite priče i legende kao rijetko gdje u Hrvatskoj. Smješten na sredini puta od Zagreba prema Rijeci u prostranoj kotlini kojom teku rijeke Dobra i Zagorska Mrežnica, te nad kojom dominira moćna planina Klek, Ogulin svojim prirodnim ljepotama i kulturno-povijesnim nasljeđem danas predstavlja jedno od najzanimljivijih mjesta Karlovačke županije. 

 

Putovanje u unutrašnjost Istre

Rudnik sveta Barbara u Rudama

Slikoviti brdski krajolici Samoborskog gorja prekriveni šumama, livadama i potocima, selima, vinogradima i kletima te crkvicama i planinarskim domovima, odavno su poznati kao iznimno lijepa izletišta kontinentalne Hrvatske. No, zanimljivo je zamijetiti kako samoborski kraj pored spomenutih kulturnih i prirodnih ljepota na svojoj površini, krije isto tako i pod zemljom brojne ali manje poznate zanimljivosti. Naime, pored brojnih spilja i jama, kao prirodnih speleoloških fenomena, u okolici Samobora izdvaja se i jedna izrazito vrijedna podzemna atrakcija nastala višestoljetnim ljudskim djelovanjem. Riječ je o Rudniku sveta Barbara smještenom u srcu drevnog mjesta Rude, koji je nakon više od pola stoljeća od svog zatvaranja, nedavno ponovno otvoren kao vrijedna kulturno-povijesna i turistička atrakcija. 

Putovanje u unutrašnjost Istre

Veliki Tabor: Maštovito izrezbarena kruna zagorskog brežuljka

Hrvatsko zagorje poznato je po mnogim prirodnim i kulturnim znamenitostima kao posebno zanimljiv dio kontinentalne Hrvatske koji su kroz stoljeća oblikovala burna povijesna zbivanja i mjene. Upravo zbog pitome prirode kojom dominaraju blagi valoviti brežuljci i umjerena klima, ne iznenađuje kontinuirana prisutnosti čovjeka na području Hrvatskog zagorja od najranije povijesti do danas, o čemu svjedoče nalazišta čovjekova obitavanja na ovom području još iz starijeg kamenog doba kod Krapine i Ivanca. Također, talozi povijesnih iskustava ovdje su ostavili traga u načinu života domaćih ljudi, njihovim običajima, pričama i legendama ali i brojnim povijesnim građevinama i spomenicima koji se uz njih usko vežu, od kojih posebno mjesto u Hrvatskom zagorju zauzimaju brojni dvorci. 

Putovanje u unutrašnjost Istre

Plešivička vinska cesta: Nit koja povezuje vinorodne brežuljke Plešivice

Iako brojni vinogradarski pejzaži koji se prostiru od Slavonije i Zagorja do Istre i Dalmacije svjedoče o tome da je Hrvatska itekako vinska zemlja, zanimljivo je zamijetiti da nisu sva njena vinarska područja u podjednakoj mjeri prepoznatljiva i poznata široj javnosti. Kao jedna od ovakvih vinskih regija Hrvatske, koja postaje sve poznatija, a izdvaja se iznimnom lijepim kulturnim i prirodnim krajolikom te izvrsnim vinima, svakako se može ubrojiti i jaskanski vinogradarski kraj kojim vrluda razgranata Plešivička vinska cesta. 

Putovanje u unutrašnjost Istre

Seget Donji – Skriveni kaštel podno Jadranske magistrale

Uživajući u vožnji krivudavom Jadranskom magistralom iz smjera Šibenika prema Splitu pred putnicima se izmjenjuju raznolike impresivne slike morskih pejzaža srednje Dalmacije. Neki od najčešćih pejzažnih motiva, zbog kojih se mnogi odlučuju putovati ovim dijelom magistrale, svakako su raštrkani otoci, otočići i hridi koji strše iz modrog, čistog Jadrana, zatim uvale i plaže kao i brojna malena mjesta uz obalu. 

Putovanje u unutrašnjost Istre

Viktorijini slapovi i pustinja Tenere

Upoznavanje s prirodnim znamenitostima svijeta nakon Azije nastavljamo u Africi. Od uistinu velikog broja prirodnih čuda smještenih na afričkom kontinentu odlučili smo vam prvo predstaviti veličanstvene Viktorijine slapove, smještene na rijeci Zambezi između država Zambije i Zimbabvea. Nakon Viktorijinih slapova putovanje nastavljamo u Nigeru gdje ćemo se upoznati s nepreglednim prostranstvima pustinje Tenere koja krije najvišu pješčanu dinu na svijetu. Pozivamo vas da nam se pridružite na još jednoj poučnoj avanturi širom svijeta!

Putovanje u unutrašnjost Istre

U miru buke rastočkih slapova

Nakon otprilike sat vremena ugodne vožnje krivudavom magistralnom cestom iz smjera Karlovca prema Slunju pred znatiželjnicima se razotkrivaju klisure kanjona rijeke Korane ispod kojih se skriva staro vodeničarsko naselje – Rastoke. Već prije silaska u ovo slikovito prigradsko naselje grada Slunja brojna turistička ugibališta uz cestu naslonjena uz litice spomenutog kanjona razotkrivaju kao na dlanu, s visine prema dubini, posjetiteljima veličanstvene vidike na mjesto na kojem se rijeka Slunjčica doslovce rastače u velikoj buci i šumu kroz manje i veće slapove u rijeku Koranu.