Iz prakse
Kulturna baština: Nekad i sad

Učenici 2. i 4. razreda PŠ Kozarac, OŠ „Matija Gubec“, Čeminac, uz učiteljicu Željku Krizmanić, već od polaska u 1. razred razvijaju svijest o identitetu i nacionalnoj pripadnosti. Pri tome, i učenici i učiteljica rado surađuju s učenicima svih razreda škole, roditeljima i lokalnom zajednicom.

“Solinski kontrapunkt”

Razvoj identiteta već se duži period nameće kao moralna obaveza svakog pojedinca. Važni postupci izgradnje svijesti vlastitog identiteta vrlo su usko povezani sa spoznajom i očuvanjem kulturne baštine, a upravo izgradnja tih postupaka potakla je učiteljice Anđelu Vujević i Jelenu Orošnjak iz najstarije solinske osmoljetke, Osnovne škole don Lovre Katića, da s učenicima pokrenu projekt “Solinski kontrapunkt”.

Za kraj nastavne godine

Kraj školske godine idealan je za pogled unatrag i refleksiju. Iako se najčešće i ne možemo odmah sjetiti što smo sve radili u tome nam mnogo pomaže korište nje IKT-a u nastavi. Na informatici većina radova i postignuća pohranjena je u nekom online obliku kao što su mape na Teamsu, Edmodu, Loomenu, One Driveu i sl.. Sve to zajedno čini svojevrstan e-portfolio koji je odličnim učenicima sigurno veoma bogat.

Devizna doznaka – ogledni sat

Iz nastavnog predmeta Tehnika vanjskotrgovinskog poslovanja na 4. godini strukovne škole komercijalnog usmjerenja u Komercijalno-trgovačkoj školi Split, unutar cjeline Instrumenti platnog prometa s inozemstvom, nastavne jedinice Devizna doznaka, u trajanju od jednog školskog sata učenici će ostvariti zadane ishode: prepoznati deviznu doznaku, razlikovati valute koje kotiraju na deviznom tržištu RH od onih koje ne kotiraju na navedenom tržištu te navesti slučajeve u vanjskotrgovinskom poslovanju za primjenu bankovne doznake.

Recikliranje je baš fora, reciklirati se mora

Učenici drugih razreda Osnovne škole don Lovre Katića iz Solina su s čiteljicama Ivanom Sedlar i Fani Vidović, rado su se odazvali pozivu predstavnika Grada Solina da posjete reciklažno dvorište gdje je organizirana edukativna interaktivna radionica za djecu.

Početno čitanje i pisanje

Slušanje i govorenje su urođene jezične djelatnosti. Njihovo se usvajanje događa spontanom recepcijom, ponavljanjem, razumijevanjem i proizvodnjom govornih poruka. Čitanje i pisanje su jezične djelatnosti koje treba uvježbavati da bi se razvile.

Neobradivo u obradivo u geotagiranom ruhu

Učenici Osnovne škole “Dr. Stjepan Ilijašević” iz Područne škole “Slavonski Kobaš” pod vodstvom učiteljice Slađane Kristek i Antonije Jagodar  u školskoj godini 2021./2022. realizirali su projekt „Neobradivo u obradivo u geotagiranom ruhu“ .