Skriveni svijet starih knjiga

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu želi skrenuti pozornost na knjižnu baštinu, kao i ulogu u njezinu očuvanju, organizacijom interaktivne izložbe s popratnim radionicama pod nazivom "Skriveni svijet starih knjiga" od 28. do 30. svibnja 2018. godine.

Izložba se organizira uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Na izložbi će posjetitelji moći dotaknuti knjige, uzeti ih u ruke, pomirisati, podrobnije proučavati te pokušati odgonetnuti što o sebi govore knjige u društvu konzervatora restauratora i knjižničara Odjela Zaštita i pohrana.

Izložba će biti otvorena od 28. do 30. svibnja 2018. godine od 9.30 do 15.30 sati.

Tijekom izložbe 29. svibnja 2018. godine održat će se i znanstveno-stručni skup pod istim nazivom. Teme su znanstveno-stručnoga skupa: primjena znanstvenih metoda u istraživanju materijala, načina izradbe i opremanja knjige, uvezi, knjižna ilustracija, određivanje vremena nastanka knjige, procjena rizika i praćenje stanja knjige, istraživanje oštećenja knjige, metode zaštite i dr.

Tijekom odvijanja izložbe u malome predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu održavat će se radionice Vodeni znakovi ili filigrani na papiru i Tehnike otiskivanja ilustracija. Polaznike spomenutih radionica, a to mogu biti školska djeca, studenti i svi zainteresirani prijatelji knjige, konzervatori restauratori sa suradnicom Dorelom Dujmušić s Grafičkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu upoznat će sa sastavom i stanjem očuvanosti / zaštite knjiga na konkretnim primjerima, kao i s grafičkom reprodukcijom starih knjiga (vodeni znakovi i ilustracija).

Više o znanstveno-stručnome skupu i radionicama.

Program Skupa

Vijest je prenesena s mrežnih stranica Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

| 15. 5. 2018. u 09:24 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Afrika 1914.

Donosimo vam rad Jure Stopića, učenika Osnovne škole Sesvetska Sopnica. Jure je izradio kviz na interaktivnoj karti na kojoj treba označiti pojedine kolonije u Africi 1914. godine.

Znamenitosti Slovenije

Niz fotografija najpoznatijih znamenitosti Slovenije

Audio&video

1279. - mongolskom pobjedom u bitki kod Jamena na današnji je...