Tri učenice 6. razreda Osnovne škole „Antun i Stjepan Radić“ Gunja tijekom mjeseca studenoga izradile su kreativnu kutiju nastavnih i didaktičkih materijala „Školica glagoljice“ kojom su se predstavile na Milenijskom natjecanju iz kreativne industrije Ekonomskog fakulteta Osijek.
Razvijanje empatije kod mlađe djece
Empatija se definira kao sposobnost razumijevanja emocija drugih ljudi i primjerenog reagiranja na te emocije. Imati empatiju prema nekom znači da se možemo „staviti u njegove cipele“, odnosno da možemo zamisliti kako bismo se mi osjećali da smo u istoj situaciji.
Terenska nastava vukovarskih gimnazijalaca
U petak, 6. prosinca 2024. godine, učenici vukovarske gimnazije sudjelovali su u terenskoj nastavi organiziranoj u okviru eksperimentalne primjene kurikuluma fakultativnog predmeta “Umjetna inteligencija: od koncepta do primjene”, koji se provodi kroz CARNET-ov projekt BrAIn i u sklopu fakultativnog predmeta Financijska pismenost.
Projekt “Igrajmo se glagoljicom 4”
Učenici 3. b razreda Osnovne škole Siniše Glavaševića u Vukovaru, pod vodstvom učiteljice hrvatskog jezika Silvije Marketanović i uz podršku školske knjižničarke, aktivno sudjeluju u eTwinning projektu “Igrajmo se glagoljicom 4”.
Umjetna inteligencija u životu srednjoškolaca: rezultati i značaj istraživanja
Umjetna inteligencija (UI) jedna je od najtransformativnijih tehnologija današnjice, koja mijenja način na koji živimo, radimo i učimo. Kroz sposobnost obrade podataka, prepoznavanja obrazaca i donošenja odluka, UI ima potencijal unaprijediti brojna područja, uključujući zdravstvo, industriju i obrazovanje.
Interferencija na tankim filmovima
Učenici četvrtog razreda Gimnazije A. G. Matoša u Đakovu sudjelovali su u projektu “Interferencija na tankim filmovima” koji je osmislila profesorica fizike. Cilj projekta bio je uključiti učenike u istraživački rad i pri tome povezati međupredmetne teme: učiti kako učiti, uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije, osobni i socijalni razvoj te poduzetništvo.
Na krilima pisane riječi
Učenici prvih razreda OŠ don Lovre Katića iz Solina, ove su školske godine po prvi put zakoračili u svijet slova, riječi i rečenica čijim nitima će tkati čarobne svjetove mašte i kreativnosti vješto pospremljene u slikovnice i priče s kojima će se u svom školovanju susresti. Spretno osmišljenim aktivnostima učiteljice Ivana Sedlar i Fani Vidović uvele su svoje prvašiće u svijet čitanja trudeći im približiti spoznaju izuzetne važnosti knjiga i slikovnica kao zvijezda vodilja kroz njihov obrazovni svijet.
Tjelesna glazba i ekološka svijest u Osnovnoj školi Siniše Glavaševića u Vukovaru
Biljana Krnjajić i Jasna Panza, predane mentorice i edukatorice, svojim su entuzijazmom i inovativnim pristupom značajno doprinijele razvoju učenika Osnovne škole Siniše Glavaševića u Vukovaru kroz sudjelovanje u kampanji Udruge Otvoreni krug Novi Sad i promoviranje spota dua tjeloglazbenika Alice in WonderBand pod nazivom “Ljudi, ne bacajte smeće!”.
eTwinning projekt “Lektira bez papira” u OŠ Siniše Glavaševića u Vukovaru
Projekt “Lektira bez papira” inovativna je inicijativa usmjerena na približavanje književnosti učenicima na suvremen, kreativan i održiv način. Kroz različite aktivnosti, poput interpretacije priča, radionica recikliranja i kreativnog izražavanja, učenici razvijaju maštu, motoričke vještine i ekološku svijest. Ovaj projekt povezuje čitanje s praktičnim iskustvima, čineći učenje zabavnim i inspirativnim, a istovremeno promiče ljubav prema knjigama i očuvanje njihovih vrijednosti.
Umjetnost, povijest i ekologija u dijalogu
Učenici osnovne škole iz Rovinja prošloga su tjedna posjetili Muzej grada Rovinja gdje su sudjelovali na jedinstvenoj izložbi “Dijalog”. Ova izložba spojila je povijesne artefakte i suvremenu umjetnost, pruživši učenicima priliku da na nov način dožive povijest i umjetnost, ali i promišljaju o ekologiji kroz kreativno izražavanje.