Pametno i korisno
Djeca naviknuta na roditeljsku pomoć

San je svakog roditelja imati samostalno dijete koje redovito izvršava sve svoje obveze i dužnosti, pristojno je i s poštovanjem se odnosi prema odraslima, a nadasve je samostalno. Upravo je dostizanje samostalnosti jedan od najtežih zadataka pred kojim roditelji mogu pokleknu, iz različitih razloga.

Kako se efikasno boriti protiv kašlja

Kašalj je refleks koji organizam koristi da se iz disajnog sistema izbace sekret (nastao borbom sa izazivačima bolesti) i izazivači bolesti. Ali, kašalj može biti i posljedica oslabljenog srca, alergije, pušenja, pa i simptom raka pluća. Kašalj je, dakle, samo simptom, a uzrok je neko drugo stanje ili oboljenje.

Kako motivirati djecu za čitanje

Školski praznici su idealno vrijeme za čitanje. Stoga vam donosimo pregled devet zanimljivih načina u kojima bi vaše dijete moglo naći motivaciju za čitanje i uranjanje u svijet knjiga.

Savjeti kako pomoći zaboravnim tinejdžerima

Tinejdžeri često vode bitku sa zaboravljivošću i organizacijom školskih i izvanškolskih obveza i aktivnosti. Potreba za sve učestalijim druženjima s vršnjacima, izlascima, društvene mreže, brojnije obveze i odgovornosti pogoduju zaboravljivosti. Donosimo vam nekoliko praktičnih savjeta kako možete pomoći tinejdžerima u boljoj organizaciji vremena.

Bolje učimo ako pišemo rukom

Kad zapisujemo rukom, bolje učimo nego kad slova pišemo na tipkovnici. Pokazalo je to zajedničko istraživanje norveške znanstvenice Anne Mangen sa Sveučilišta Stavanger i francuskog neurofiziologa Jean-Luca Velayja sa Sveučilišta Marseille.

Elektronički uređaji ometaju normalan san

Termin, trajanje i kvaliteta sna usko su povezani sa svjetlom i tamom, jer oni utječu na usklađivanje našeg unutarnjeg biološkog sata. Biološki sat sastoji se od skupine stanica u mozgu, koja se naziva suprakijazmatička jezgra. Ova se jezgra ravna prema ciklusu svjetla i tame u okruženju, ovisno o količini svjetla koje ulazi u oko.

Kako izraditi božićne ukrase

Uređenje doma u božićnom stilu jedno je od važnijih priprema za nadolazeće blagdane. Kićenje božićnog drvca je najpoznatija i najpopularnija tradicija koja se povezuje s proslavom Božića, kojoj se vesele svi ukućani a posebno djeca. Božićno drvce postavlja se vani ili se unosi u dom, te se tijekom dana oko Božića ukrašava kuglicama, slasticama, figuricama te božićnim lampicama.

Treba li djecu učiti o Djedu Božićnjaku?

Legendarna priča o postojanju Djeda Božićnjaka uveseljava generacije i generacije djece i školaraca. Roditelji djeci pričaju priču o Djedici, uče ih kako trebaju biti dobri ako žele da ih Djedica posjeti. Također, pisanje pisama s listom želja postalo je uobičajeno.