Učenički navigator
Psi vodiči slijepih i slabovidnih osoba

Postoje mnoge poslovice o ljudima i psima no zasigurno je najpoznatija ona koja kaže da je pas čovjekov najbolji prijatelj. Da je tome tako dokazuje i činjenica da su psi oduvijek bili uz čovjeka. Još od početka 19. stoljeća kada su se počeli uzgajati kao kućni ljubimci i životinje za pratnju čovjeka, gotovo svaki ponosni vlasnik psa bez razmišljanja će reći da mu je njegov četveronožni ljubimac najbolji prijatelj.

Rubikova kocka ne izlazi iz mode

Mnogi su mislili da višebojna kocka koju je Erno Rubik izmislio prije pedeset godina neće preživjeti 1980-e. Ipak, milenijalci i generacija Z jednako su ludi za Rubikovom kockom kao što su bili i njihovi roditelji, što jako zabavlja njezina 79-godišnjeg tvorca.

Nekoliko zanimljivosti o mravima

Mravlji mozak ima oko 250.000 moždanih stanica i najveći je među mozgovima svih insekata. Ljudski mozak ima 10 milijardi stanica, tako da jedna kolonija od 40.000 mrava ima jednaku veličinu mozga kao čovjek.

Debatne vještine

Svakodnevno se u komunikaciji nađemo u situaciji u kojoj trebamo iznijeti i argumentirati svoje mišljenje. No koliko ga zaista dobro znamo izreći, potkrijepiti argumentima ili utemeljeno raspravljati o nekoj temi?

Likovni natječaj za djecu “Moj digitalni svijet”

Istraživačka grupa projekta “Digitalna tehnologija u obitelji: obrasci ponašanja i učinci na razvoj djece” – projekt D.E.C.I.D.E. organizirala je likovni natječaj za djecu “Moj digitalni svijet” te poziva roditelje i skrbnike te učitelje i nastavnike da na njega prijave radove učenika osnovnih škola.

Nova (srednja) škola – novi početak

Svaka promjena školske sredine je stresna i pomalo uznemirujuća. Ipak, svakodnevno iskustvo (ali i stručna literatura) pokazuju da učenici najstresnijim i za njih osobno najtjeskobnijim smatraju prelazak iz osnovne u srednju školu.

Uloga umjetnosti

Svima je poznata privlačna snaga umjetnosti. Ona, međutim, ima i određenu društvenu funkciju: stvara mogućnost za zaradu, nadahnjuje ljude vjerom, oplemenjuje našu okolinu i podiže ugled pojedinca i zajednice.