Učenički navigator
Nepoznate činjenice o poznatim izumima

Koji je najneobičniji izum sir Isaaca Newtona? Znate li čije su gajde? Zašto se na telefon javljamo s „halo“ i kada je nastao prvi touch-screen smartphone? Donosimo vam manje poznate podatke o općepoznatim izumima i otkrićima i vjerujemo da će vas zanimati.

Kako nastaju rijeke

Kiša i ostale padaline što padnu na tlo stalno otječu u obliku potočića, potoka, rječica i rijeka, te se spajaju i čine veliki vodeni tok koji postaje široka rijeka. Mnoge se rijeke ulijevaju u more.

Korisne životinje u vrtu (drugi dio)

Ograđivanje vanjskih prostora u svrhu uzgoja biljaka započelo je prije više od 10.000 godina, a povjesničari tvrde da je taj prvi ograđeni vrtni prostor bio neka vrsta barijere koja je služila za zaštitu uroda od životinja i pljačkaša.

Mendel i genetika

Ljudi su oduvijek znali da se fizičke osobine nasljeđuju od roditelja. Međutim, proces nasljeđivanja bio je nepoznat sve dok ga nije razotkrio austrijski svećenik i znanstvenik Gregor Mendel.

Životinje oko nas – priobalje i Dalmacija (prvi dio)

Kada netko spomene priobalje i Dalmaciju većina od nas prvo pomisli na plavetnilo Jadranskog mora a ne na krš i crnogorične šume kojima obiluje ovo područje naše zemlje. Kada pak netko spomene životinje koje žive u Dalmaciji opet će većina pomisliti na stanovnike Jadranskog mora kao što su bezbrojne vrsta riba, školjaka i puževa.

Ufff ta tjeskoba ili kako se nositi s anksioznošću

Anksioznost (tjeskoba) je u potpunosti normalna ljudska reakcija u svakoj situaciji koju zbog nečega doživljavamo opasnom ili ugrožavajućom, i kao takva nam je, s evolucijske strane, iznimno važna jer nam služi kao alarm potreban za preživljavanje (upozorava nas na potencijalne opasnosti).

Kako lete baloni

Prvi čovjek kojemu je prije više od 200 godina pošlo za rukom da poleti učinio je to s pomoću balona koji su napravili braća Montgolfier iz Francuske. Topao zrak lakši je od hladnoga te se teže penje. Da bi balon poletio, dovoljno je zagrijati zrak unutar njega.