prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Googleov dokument kao platforma za zajedničko učenje (o inteligenciji) i kreiranje

Potaknuta plodovima višegodišnjega rada na eTwinningovim projektima, Ivana Opačak, prof. hrv. i eng. jezika u Ekonomsko-birotehničkoj školi u Slavonskome Brodu (od 18. ožujka 2020. službenoj eTwinningovoj školi), odlučila je „prekopati“ bogatu e-riznicu primjera suradničkoga učenja i zajedničkih materijala projektnih partnera. Među mnogobrojnima istaknuo se jedan, naizgled običan, ali u svojoj jednostavnosti i praktičnosti, veoma zahvalan – Googleov dokument kao „platforma“ za suradničko učenje i kreiranje. Ovdje možete pročitati kako su u školi na daljinu učenici i nastavnica zajedno učili o emocionalnoj i višestrukoj inteligenciji.

Na ovoj poveznici nalazi se zajednički Googleov dokument međunarodnih suradnika na eTwinningovu projektu Common European Legends. Zadatak je svake skupine učenika bio, prema unaprijed dogovorenom rasporedu timova, napisati jedan odlomak nove, zajedničke europske legende te bojom povezati ime učenika/škole i napisani odlomak. Doprinos hrvatskoga tima potpisuje Josipa Bitunjac, učenica 2.e razreda.  

Nastavnica je odlučila prilagoditi ovaj zadatak te u drugome i trećem tjednu nastave na daljinu iskoristiti ga u radu sa svojim učenicima 2. i 3. razreda. Budući je i sama učila kako uređivati dokument, prvi je zadatak ponudila kao izborni sadržaj učenicima „eTwinnerima“ (2.e, smjer Hotelijersko-turistički tehničar) koji su svoje rodno mjesto i grad u kojemu se školuju trebali predstaviti novim projektnim (Cro EPAS Together) partnerima. Svaki je učenik dodao poneku informaciju, fotografiju, mišljenje, videorad, tekst…, a potom je dvoje učenika, uz podršku nastavnice, oblikovalo jedinstveni sadržaj. Projektni partneri bili su oduševljeni. Dokument se može pogledati na ovoj poveznici

U drugome tjednu nastave na daljinu u 3.c razredu (smjer Upravni referent) nastavna se cjelina Inspiration, kao i nastavne jedinice Emotional Intelligence i Multiple Intelligences, činila iznimno važnom, a učenici su polako posustajali pred e-izazovima, napominjući kako im je „već postalo naporno svaki sat engleskoga jezika koristiti drugi digitalni alat“. Nastavnica je odlučila učenicima ponuditi model koji više neće mijenjati, samo će ga obogaćivati. Učenici su se brzo naviknuli na uređivanje Googleova dokumenta koji je, kažu, „veoma nalik Wordovu dokumentu“. Putem poveznice pristupili su dokumentu u kojemu je nastavnica detaljno, korak po korak, objasnila što i kako treba odraditi, označivši (drugom) bojom svaki zadatak. Po završetku obrade nastavne jedinice, nastavnica je dokument obogatila vizualnim sadržajima na kojima su učenici mogli provjeriti stupanj usvojenosti nastavnoga gradiva. Na ovoj poveznici priložen je Googleov dokument o emocionalnoj inteligenciji koji su učenici i nastavnica zajedno izradili (a u istome su navedeni i ostvareni odgojno-obrazovni ishodi). 

Sljedeći je nastavni sat (Multiple Intelligences) u istome razrednom odjelu nastavnica dodatno pojednostavila. Zaključila je kako je u Googleovu dokumentu najbolje pripremiti mjesto za svakoga učenika (s njegovim imenom) koje će uređivati kako se (simultani) odgovori učenika u obrascu ne bi preklapali. I nastavnici je tako bilo lakše pratiti rad učenika te unijeti komentare za one koji svoje zadatke nisu odradili. Rad je obogatila izradom radnoga lista u digitalnome alatu Wizer.me za provjeru razumijevanja novoga nastavnog (video) sadržaja. Na kasnije učitanim fotografijama učenici su mogli provjeriti stupanj usvojenosti gradiva te ispraviti pogreške u svojim e-radnim listovima. Na ovoj poveznici priložen je Googleov dokument o višestrukoj inteligenciji. 

Ono što su učenici ocijenili osobito zanimljivim jest mogućnost da u e-razrednom okruženju procijene i vrednuju vlastitu inteligenciju, svoje slabosti i prednosti, spoznaja da su baš svi daroviti u okviru određenoga područja te povratna informacija o mogućnostima izbora zanimanja u budućnosti na temelju digitalnoga testa na kraju sata. Razveselila ih je i zajednička razredna pjesma (Class Preposition/Corona Poem) koju je nastavnica (su)kreirala kako bi ih iznenadila na kraju zajedničkoga procesa učenja. Nastavnica je pak u kratkoj e-anketi na kraju sata dobila povratne informacije učenika o njihovu (ne)zadovoljstvu radom u Googleovu dokumentu. Svi s radošću učimo dalje…