učenici
Nepoznate činjenice o poznatim izumima

Koji je najneobičniji izum sir Isaaca Newtona? Znate li čije su gajde? Zašto se na telefon javljamo s „halo“ i kada je nastao prvi touch-screen smartphone? Donosimo vam manje poznate podatke o općepoznatim izumima i otkrićima i vjerujemo da će vas zanimati.

Kako nastaju rijeke

Kiša i ostale padaline što padnu na tlo stalno otječu u obliku potočića, potoka, rječica i rijeka, te se spajaju i čine veliki vodeni tok koji postaje široka rijeka. Mnoge se rijeke ulijevaju u more.

Besplatan program “Andautonija za sve”

U subotu i nedjelju, 25. i 26. rujna 2021., od 12 do 18 sati, u Arheološkom parku Andautonija u Ščitarjevu, povodom obilježavanja Dana europske baštine, odvijat će se program “Andautonija za sve”, a ulaz u Arheološki park Andautonija je besplatan.

Mendel i genetika

Ljudi su oduvijek znali da se fizičke osobine nasljeđuju od roditelja. Međutim, proces nasljeđivanja bio je nepoznat sve dok ga nije razotkrio austrijski svećenik i znanstvenik Gregor Mendel.

Ufff ta tjeskoba ili kako se nositi s anksioznošću

Anksioznost (tjeskoba) je u potpunosti normalna ljudska reakcija u svakoj situaciji koju zbog nečega doživljavamo opasnom ili ugrožavajućom, i kao takva nam je, s evolucijske strane, iznimno važna jer nam služi kao alarm potreban za preživljavanje (upozorava nas na potencijalne opasnosti).

17. Oskar znanja

Oskar znanja, dodjela najveće i najznačajnije nagrade u obrazovanju, održat će se 24. rujna 2021. godine, u 18 sati. Agencija za odgoj i obrazovanje priprema posebnu emisiju Oskar znanja posvećenu najboljim hrvatskim učenicima, pobjednicima državnih i međunarodnih natjecanja u znanju, glazbi i plesu u školskoj godini 2020./2021.