osnovnoškolci
Spavanje i snovi

Jedna trećina života provedena u spavanju čini se kao gubitak vremena, ali san nam je prijeko potreban za opstanak – za vrijeme sna zbivaju se brojne aktivnosti, prepune neobičnih i dramatičnih iznenađenja.

Muzza tjedan znanosti od 17. do 19. lipnja

Prvi Muzza tjedan znanosti namijenjen djeci i mladima održat će se u zagrebačkoj HALI od 17. do 19. lipnja od 10 do 19 sati. Manifestacija spaja znanost i zabavu te svojim aktivnostima po prvi put djeci i mladima na ovim prostorima potpuno besplatno omogućuje da upoznaju i zaljube se u bogatu hrvatsku i svjetsku znanost kroz interaktivne izložbe i zanimljive izume.

Parobrodi

Danas ih je skoro nemoguće pronaći, ali tijekom cijelog 19. stoljeća i prve polovice 20. stoljeća vodenim su površinama vladali parobrodi. Na pitanje gdje je izumljen parobrod nema jasnog odgovora. Prvenstvo svojataju Britanci, Francuzi i Amerikanci, ali se ipak svi slažu da je prvi ozbiljan napor 1776. godine uložio francuski plemić Claude-François-Dorothee.

Besplatan filmski program za djecu i mlade

Povodom 50. obljetnice osnutka Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb 2022. svoj Program za djecu i mlade, koji se u kinu Tuškanac odvija 7.–11. lipnja, a u zagrebačkim kulturnim centrima dvama vikendima (4. i 5. 6.; 11. i 12. 6.), daruje svojim najdražim gledateljima.

Zašto imamo linije na dlanovima

Ruke i dlanovi dio su tijela koji najviše koristimo, a kako bi se prilagodile svim radnjama za koje ih koristimo: držanje, rastezanje, dizanje, kucanje, pisanje, moraju stalno mijenjati oblik. Preciznije, koža koja ih prekriva mora se prilagoditi kompleksnim položajima.

Otvoreni dan Instituta Ruđer Bošković za školarce

Dana 10. lipnja 2022. godine održat će se otvoreni dan Instituta Ruđer Bošković. S obzirom na to da je 2022. godina proglašena godinom mladih, upravo će se njima odnosno školskim grupama omogućiti posjet IRB-u uz prethodnu rezervaciju termina.

Hrvatske autohtone pasmine pasa (prvi dio)

Pod pojmom autohtone pasmine podrazumijeva se pasmina određene vrste domaće životinje usko povezane za određeno zemljopisno područje i podneblje. Autohtona pasmina nastaje dugotrajnim i sustavnim križanjima dviju ili više pasmina određene vrste, a njen nastanak smatra se dijelom nacionalnog identiteta (stvorena u svrhu što bolje adaptacije i lakšeg uzgoja na određenom području).