osnovnoškolci
Objavljena slikovnica “Igra, slovo, školica!”

Hrvatski školski muzej objavio je slikovnicu ‘Igra, slovo, školica!’ autorice Kristine Gverić, više kustosice tog muzeja. Slikovnica je nastala kao dio izložbenog projekta Hrvatskoga školskog muzeja ‘Krasopis – lijepo pismo’, a namijenjena je predškolcima i učenicima razredne nastave.

Kako motivirati djecu za čitanje

Školski praznici su idealno vrijeme za čitanje. Stoga vam donosimo pregled devet zanimljivih načina u kojima bi vaše dijete moglo naći motivaciju za čitanje i uranjanje u svijet knjiga.

Secesija

Secesija je stil koji je nastao u doba naglog razvoja industrijalizacije kao njezin najljući protivnik. Zalaže se za obrtničku proizvodnju koju smatra najboljim lijekom protiv industrijskog kiča.

Tea Time – vrijeme je za čaj

Nitko ne zna sigurno tko je prvi došao na zamisao da se biljka čaj upotrijebi za kuhanje napitka. Prema jednoj kineskoj legendi, otkrio ga je kineski car – vješt gospodar i veliki učenjak – Shen Nung koji je živio prije pet tisuća godina.

Zimska škola informatike

Zimska škola informatike dugogodišnji je program Hrvatskog saveza informatičara kojim se želi dodatno obrazovati mlade i darovite informatičare osnovnih i srednjih škola iz cijele države, od početnih do naprednih, osposobiti nastavnike svih struka kako bi lakše uveli informacijske i komunikacijske tehnologije u nastavu, te nastavnicima informatike dati priliku za usvajanje novih informatičkih znanja.

Besplatne radionice za osnovnoškolce

Ovogodišnji 14. Festival dječje knjige završava s dvije prigodne adventske radionice. U subotu, 4. prosinca, s početkom u 10 sati, u Centru za kulturu Trešnjevka održat će se radionica “Strip u čizmama” koju vodi ilustrator Sven Nemet.

Što znači “Sizifov posao”?

Kada se za nešto kaže da je “Sizifov posao” misli se na neki težak i često besmislen posao. Prema grčkoj mitologiji, Sizif je bio osnivač i kralj Efira (Korinta). Slovi kao najlukaviji i najmudriji čovjek na svijetu, koji je nekoliko puta nadmudrio i same bogove a bio je i pohlepan i sklon prijevari te je ubijao putnike i goste.

Esperanto

Esperanto je međunarodni jezik koji čini međusobno razumijevanje ljudi različitih materinjih jezika mnogo lakšim. On ne pripada nekom određenom narodu, niti određenoj zemlji, stoga ne daje povlastice nijednoj određenoj nacionalnoj kulturi, ali ih niti ne zanemaruje. Esperanto pripada svim ljudima koji ga govore i predstavlja most koji povezuje različite kulture.