osnovnoškolci
Brodovi i navigacija

Čini se da su ljudi vrlo rano uočili udobnost putovanja vodom nego kopnom. Isprva su promatrali predmete koji su plutali na vodi, npr. balvane što plove niz rijeku. Prvi koraci u razvoju čamaca vezani su uz snopove šuplje trske, kanue izdubljene u drvetu i čamce od šiblja presvučenog kožom.

Galileo Galilei

Galileo Galilei bio je jedan od prvih modernih znanstvenika koji je uz pomoć svojega teleskopa ostvario uzbudljiva otkrića vezana uz zvijezde i planete. Također je otkrio način kretanja predmeta dok padaju na Zemlju.

Završen Školski klimatski izazov

Pod vodstvom neprofitne organizacije Pokretači Promjena, 12. lipnja 2021. godine priveden je kraju prvi Školski klimatski izazov u Hrvatskoj, na temu Gradovi i klimatske promjene, te je u sklopu finala održan istoimeni panel na kojem su i proglašeni pobjednički timovi Izazova te njihova kreativna rješenja.

Spavanje i snovi

Jedna trećina života provedena u spavanju čini se kao gubitak vremena, ali san nam je prijeko potreban za opstanak – za vrijeme sna zbivaju se brojne aktivnosti, prepune neobičnih i dramatičnih iznenađenja.

Poremećaji u prehrani

Da bismo preživjeli – svi moramo jesti, no ne jedemo samo onda kad nam je to neophodno. Ponekad jedemo zato što smo gladni, a ponekad uzimamo ili odbijamo hranu i zato što se osjećamo tužnima, razočaranima ili nesretnima. Tada nastaju problemi.

Nastavnička pomoć za kraj polugodišta ili školske godine

U posljednjim tjednima prije kraja polugodišta ili školske godine, raste napetost i stres među učenicima i nastavnicima, pogotovo kod učenika koji završavaju osnovnu i srednju školu. Pišu se posljednji testovi i ispiti znanja, pritisak dobivanja što boljih ocjena sve je veći i s time nervoza postaje svakodnevnica svakog radnog dana.

James Cook

James Cook je bio britanski moreplovac, kartograf i jedan od najvećih svjetskih istraživača. Ostvario je tri važna putovanja u Tihom oceanu i dva puta oplovio svijet.