prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Na kavi s književnicom Julijanom Matanović

Povezanost kave i umjetnosti prisutna je od vremena njezina otkrića pa sve do današnjih dana. Kava je brojnim umjetnicima poslužila kao istinski izvor nadahnuća, a u njoj su svakodnevno uživali francuski pisac i filozof Voltaire, talijanski kompozitor Giuseppe Verdi, a Johann Sebastian Bach posvetio joj je svoju 211. simfoniju, poznatiju kao Kantata o kavi.
 

Jedan od najvećih ljubitelja kave među piscima, francuski književnik Honore de Balzac, napisao je o kavi sljedeće: „Ova kava ulazi izravno u tijelo i izaziva ugodno opuštanje. Ideje se pokreću kao bataljuni vojske pred veliku bitku. Misli dolaze kao da su nošene vjetrom“…  Poznato je i da se hrvatska književnica Marija Jurić Zagorka nije odvajala od svoje šalice kave dok je pisala romane i pripovijetke, a o ovome je napitku, u svojoj nedavno objavljenoj knjizi I na početku i na kraju bijaše kava, emotivno i toplo progovorila suvremena hrvatska književnica Julijana Matanović.

Spomenuta je autorica već nekoliko puta bila gošća u Ekonomskoj i birotehničkoj školi Bjelovar pa se rado odazvala ponovnom pozivu na razgovor uz kavu koji je organiziran 27. listopada 2014. u školskoj knjižnici. Glavni razlog susreta s književnicom bio je, osim njezine najnovije knjige, program pod nazivom Druženje uz kavu, čiji je cilj obilježavanje društvenog običaja ispijanja kave u Hrvatskoj. Program su na početku ove školske godine osmislile profesorice Blaženka Urh i Smiljka Bujić, a njegovoj su se realizaciji pridružile profesorice Milica Šepak Barić, Snježana Krznarić, Alica Bačeković Pavelić, profesor Marko Dragičević te učenici 2. d, 3. a, 3. d, 4. a te 4. c razreda.

Središnji dio programa posvećen je razgovoru s Julijanom Matanović, kojega je vodila učenica Paula Bratanić. Govoreći učenicima o kavi i običajima ispijanja kave, kojih se sjeća još dok je bila djevojčica, književnica je otvoreno i srdačno progovorila o sebi, o svojim osjećajima i shvaćanju života. Njezin doživljaj kave krije nešto mnogo dublje i važnije od samog ispijanja toga napitka, a to su druženje s ljudima i iskren, prijateljski razgovor uz kavu, kojih u današnje vrijeme ima sve manje.

Poziv za kavu danas sve češće postaje poziv na brz i površan, često samo poslovni razgovor u kojemu nema emocionalnosti ni prave, istinske komunikacije koju autorica u svojim pričama o kavi nastoji oživjeti i sačuvati.

O čemu su uz kavu razgovarali slavni pjesnici Tin Ujević i Antun Gustav Matoš, pokazali su u nastavku programa učenici Renato Sabolić i Mateo Jukić koji su u kratkoj scenskoj igri utjelovili likove ove dvojice poznatih hrvatskih pjesnika.

Učenici 2. d razreda čitali su ulomke iz zbirke priča I na početku i na kraju bijaše kava, a dramatizaciju priče Samo jednom se ljubi izveli su učenici Petra Sever, Mihaela Heged, Paula Bratanić i Petar Zgonjanin. Kako je nastala filtar-kava objasnio nam je Grgur Polančec iz 3. a, predstavivši svoj poster na njemačkome i hrvatskome jeziku.

Tijekom i nakon druženja s Julijanom Matanović, učenici su mogli kušati kavu koju su pripremili i posluživali učenici Turističko-ugostiteljske i prehrambene škole Bjelovar te razgledati izložbu o kavi te njezinoj rasprostranjenosti u svijetu.