prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

OŠ Eugena Kumičića Slatina u posjeti Poljskoj

Osnovna škola Eugena Kumičića 2013. godine započela je Comenius multilateralno školsko partnerstvo naziva „Friendship of dances“ / Plesni prijatelji, koje financira AMPE-u u iznosu od 22.500,00 eura. Projekt provodi pet zemalja – Hrvatska, Turska, Bugarska, Slovačka i Poljska te traje dvije godine. U periodu od 18. do 22. svibnja 2015. godine provedena je posljednja mobilnost u Rybnik,Poljska. U mobilnosti su sudjelovale ravnateljica Božica Majhen, Silvija Mađarić, Renata Grahovac i Melita Schmitz.

Prvi dan mobilnosti započeo je priredbom koju su priredili učitelji i učenici Szkole Podstawowa nr 13, Rybnik te predstavili pjesme i plesove Poljske ali isto tako i partnera projekta. Nakon završetka priredbe, slijedio je obilazak okruga Chwalowic u kojemu je smještena škola domaćina pri kojemu su prisutni mogli saznati ponešto o povijesti okruga i škole. Zatim je uslijedio odlazak u školu, gdje su naučili pjevati himnu projekta – Friendship of dances.

Drugi dan mobilnosti bio je posvećen upoznavanju povijesti i kulturne baštine Poljske. Uslijedio je cjelodnevni izlet u Krakow – grad kraljeva, te u najstariji rudnik soli u Europi – Wieliczka.

Treći dan je započeo obilaskom vrtića koji se nalazi u okrugu u kojemu je smještena i škola domaćina. U sklopu obilaska vrtića, upoznati su s njihovim programom i načinom rada.  Potom su se uputili u školu, gdje su proveli ostatak dana u obilasku škole, prisustvovanju na oglednim satima te radionicama. Učili su plesati poljski ples Polonez te nazočili na radionici Wycinanki – tradicionalna poljska umjetnost rezanja papira. Svaka škola partnera održala je svoju plesnu radionicu. Učiteljica Renata Grahovac održala je plesnu radionicu s učenicima drugog razreda „Mali bratec Ivo i mala Marica“. Pri završetku radionica, sudionici su mogli uživati u izvedi tradicionalnih plesova regionalne poljske skupine „Przygoda“.

Četvrtog dana uslijedio je obilazak regije Silesian gdje su imali prilike vidjeti kako su živjeli i radili stari poljaci, tradicionalne instrumente te čipku koja je karakteristična za tu regiju.

Posljednjom mobilnošću u sklopu projekta Plesni prijatelji partnerstvo između Turske, Bugarske, Slovačke, Poljske i Hrvatske koje traje dvije godine privodi se kraju.  U tom razdoblju, kroz mnogobrojne aktivnosti, partnerima je predstavljena kultura i tradicija hrvatskog kraja te su sudionici upoznati s njihovim običajima i kulturom.

U kratkom video prilogu moguće je pogledati kako je protekla posljednja mobilnost u sklopu Plesnih prijatelja.

 

 

 

Silvija Mađarić, voditeljica projekta