kazalište
Talijanska opera

Opera se razvila u Italiji poslije 1597. i brzo se proširila diljem Europe. Ipak su na nju najveći utjecaj izvršili talijanski skladatelji, među kojima su bili Claudio i Alessandro Scarlatti. Iako je u početku bila prvenstveno „književna“ vrsta, opera se početkom 19. stoljeća razvila u poglavito glazbeni oblik umjetnosti, jer je opala važnost recitativa.

Poruke za Svjetski dan kazališta

U povodu obilježavanja Svjetskog dana kazališta, 27. ožujka, Hrvatsko društvo dramskih umjetnika organiziralo je pisanje hrvatske poruke dodijelivši tu čast nacionalnoj dramskoj prvakinji Branki Cvitković. Međunarodnu napisala je kazališna, televizijska i filmska glumica Helen Mirren.

Kazalište u školi – O antijunacima

Kako je nastalo kazalište?

Kazališne predstave razvile su se u davno doba iz nekih obrednih igara i u početku su prikazivali samo prizore iz života bogova. Početak kazališne umjetnosti u Europi nalazi se kod starih Grka. Grci su održavali predstave pod vedrim nebom. Kazališta su bile polukružne građevine, u početku drvene a od 4. stoljeća prije nove ere i kamene. Gledalište je bilo obično izgrađeno od kamena i uzdizalo se stepenasto. U sredini se nalazila pozornica koju su zvali skene (otuda riječ scena).

Zatvoreni kazališni krug

Kazalište nije samo mjesto gdje se odvijaju predstave, nije samo umjetnost, već može značiti način života, a prije svega omogućuje duhovni rast pojedinca, bez obzira na to je li to učenik glumac, učenik gledatelj, mentor ili učitelj. Predstavljen zatvoreni kazališni krug kod učenika Osnovne škole Preserje pri Radomljah iz Slovenije ukazuje na niz neophodnih elemenata u obliku otkrivanja interesa i inicijativa kod učenika, u učenju o samom sebi i učenju s drugima, u gradnji odnosa te stvaranju kompetencija koje sastavljaju umjetnost života.

Ulično kazalište

Ne tako davno, gotovo sve kazališne predstave izvodile su se u posebnoj zgradi – kazalištu. No, poslije 1960. niknula su različita „alternativna kazališta“ koja su nastupala na nekonvencionalnim mjestima, često improvizirajući i uključujući publiku u predstavu.

Priča o baletu

Učitelji plesa koji su izdašno zabavljali renesansne vladare nisu ni slutili da zapravo začinju umjetničku vrstu u kojoj će u idućim stoljećima diljem svijeta uživati milijuni ljudi. Balet je nastao u Italiji u 15. stoljeću kad su plemići počeli upošljavati profesionalne učitelje plesa da uprizore skupe hvalospjeve kojima je trebalo impresionirati važne goste.

Kazalište

Kazalište je nastalo u staroj Grčkoj, iz rituala koji su se održavali u čast boga Dioniza. Slavili su ga pjevanim i recitiranim ditirambima i plesom i u tim svečanostima nalazimo početke tragedije i komedije. Prve su se drame razvile iz vjerskih rituala u kojima je kor (skup izvođača) recitirao priče o grčkim bogovima i herojima. U šestom stoljeću prije Krista grčki je pjesnik Tespis postao prvim glumcem koji je sam recitirao stihove.

William Shakespeare

U cijeloj povijesti književnosti nitko nije stvorio tako velik broj djela trajne vrijednosti ni postao tako slavan kao William Shakespeare. Njegove su drame prevođene na mnoge jezike i izvođene na pozornicama cijelog svijeta. Postoje mnoge proturječne priče o Shakespeareu, a većina se temelji na legendama. Gradić Stratford-upon-Avon njegovo je rodno mjesto i s modernim kazalištem trajan spomenik „besmrtnom bardu“.