knjiga
Kako je tiskana prva knjiga

Povijest knjige proteže se još od vremena kad je čovjek svoje misli počeo crtati ili zapisivati simbolima na zidovima pećina, koru drveta ili na kožu životinja. Sredinom 15. stoljeća u Njemačkoj obrtnik Johannes Gutenberg (pravim imenom Johannes Gensfleisch zum Gutenberg) stvorio je sustav koji će olakšati širenje pisane riječi. Taj mu je sustav 1455. omogućio tiskanje prve knjige – Biblije.

Noć knjige u knjižnici Osnovne škole Bartola Kašića Vinkovci

U 2021. godini obilježena je jubilarna, deseta Noć knjige. Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige te u sklopu Godine čitanja održana su različita kulturna događanja, uživo i na mreži, diljem hrvatskih knjižnica. Tema ovogodišnjeg jubilarnog izdanja bila Ljekovita moć knjige, a zaštitno lice pripovjedačica ljekovitih priča babuška Knjiguška.

Programi poticanja čitanja u gunjanskoj školskoj knjižnici

Knjiga možda više nema status kao nekada, međutim u svim razvijenim zemljama ona i dalje uživa najveći ugled u kulturi i njezina se vrijednost, zahvaljujući naporima, angažmanu i trudu ljubitelja knjige i čitanja, još uvijek čuva. Društvo treba biti svjesno da su razvijene čitateljske navike važan faktor koji govori o razvijenosti pojedine zemlje. Zato: Čitajmo da ne ostanemo bez riječi.

Otključavanje teksta

Motivirane knjigom Susan Zimmermann i Chryse Hutchins “7 ključeva čitanja s razumijevanjem” i u sklopu Erasmus+ projekta “TITLE” učiteljica Elena Belec i školska knjižničarka Stjepana Kadić održale su u četvrtak, 11. veljače 2021. godine s učenicima šestih razreda Osnovne škole Fran Koncelak Drnje dvije radionice pod nazivom “Otključavanje teksta/Unlocking lines”.

Jezična baština

Kako bi obradili gradivo Spomenici hrvatske pismenosti, učenici šestoga razreda Osnovne škole August Cesarec iz Ivankova, dobili su zadatak istražiti temu hrvatske jezične baštine i upoznati blago jezične povijesti.

Međunarodni e-Twinning projekt „Bookworms in different cultures“ u OŠ „Pavao Belas“

Početkom školske 2019./2020. OŠ „Pavao Belas“ uključila se u projekt „Bookworms in different cultures“ u kojem sudjeluju i škole iz Armenije, Portugala i Turske. U projekt je uključeno i 212 učenika ovih zemalja. Autorice projekta su Zeliha Kuvan i Zehra Metin iz Turske, a koordinatorica projekta u školi je Ivanka Tomić, učiteljica hrvatskoga jezika.

Ciljevi projekta su:

poticanje čitanja i popularizacija knjiga među djecom
poticanje kritičkog čitanja te rasprave o pročitanim knjigama
međusobna razmjena knjiga u razredu
„posvojiti pisca“ iz svoje zemlje i predstaviti ga
osmisliti vlastitu naslovnicu knjige te je ilustrirati
napisati vlastitu priču
pripremiti prezentacije o knjigama iz različitih kultura te ih usporediti s učenicima ostalih europskih zemalja
razvijati i poticati maštu i kreativno stvaralaštvo.

Roman Daše Drndić najbolja knjiga prevedena na engleski

Roman “EEG” Daše Drndić, u prijevodu Celie Hawkesworth i izdanju nakladničke kuće New Directions, osvojio je nagradu za najbolju knjigu prevedenu na engleski jezik za 2020. godinu. Žiri Best Translated Book Awards ustvrdio je u svom obrazložio kako autorica u svom enciklopedijskom, panoramskom romanu te vrhunskom prijevodu priziva duhove Europe dvadesetog stoljeća, oštro osuđujući udobnost i praktičnost zaborava.

Svečano otvoren Mjesec hrvatske knjige 2019.

U Gradskoj knjižnici Buzet u utorak 15. listopada 2019. godine svečano je otvoren Mjesec hrvatske knjige 2019. S obzirom na 200. obljetnicu rođenja Vatroslava Lisinskoga Mjesec hrvatske knjige ove je godine u znaku glazbe, na čijem je tragu i zvučni slogan U ritmu čitanja!.

Ogulinski festival bajke 2015.

U petak, 12. lipnja 2015., i Obrtnička i tehnička škola Ogulin uključila se u program 10.OGFB-a sudjelujući u promociji knjige Klek čiji je autor Kenn Clarke iz Velike Britanije.