kruha
1. do 31. listopada  – Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje

1. do 31. listopada – Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje

Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje svake godine se obilježavaju tijekom listopada u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima, ustanovama za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju, te ograncima i granama Udruge Lijepa naša. Svečanostima Dana kruha, uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha zahvaljuje se Bogu na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima.

1. do 31. listopada  – Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje

Kruh naš svagdanji

Pračovjek nije znao uzgajati biljke. On je lutao stepama i beskrajnim šumama loveći životinje za hranu, dok su žene iskapale jestivo korijenje te skupljale sjemenke i bobice. Neke su sjemenke slučajno pale na tlo i iz njih su izašle nove biljke. Na taj je način pračovjek najvjerojatnije naučio kako treba sijati pšenicu. Samo zrnje nije bilo prikladna hrana jer ga je bilo teško sažvakati.