kulturna baština
Kulturna baština: Nekad i sad

Učenici 2. i 4. razreda PŠ Kozarac, OŠ „Matija Gubec“, Čeminac, uz učiteljicu Željku Krizmanić, već od polaska u 1. razred razvijaju svijest o identitetu i nacionalnoj pripadnosti. Pri tome, i učenici i učiteljica rado surađuju s učenicima svih razreda škole, roditeljima i lokalnom zajednicom.

“Solinski kontrapunkt”

Razvoj identiteta već se duži period nameće kao moralna obaveza svakog pojedinca. Važni postupci izgradnje svijesti vlastitog identiteta vrlo su usko povezani sa spoznajom i očuvanjem kulturne baštine, a upravo izgradnja tih postupaka potakla je učiteljice Anđelu Vujević i Jelenu Orošnjak iz najstarije solinske osmoljetke, Osnovne škole don Lovre Katića, da s učenicima pokrenu projekt “Solinski kontrapunkt”.

Projekt “Korčulanska baština”

Učenici Osnovne škola Ante Curać – Pinjac iz Žrnova desetu godinu za redom sudjeluju u natječaju Gradske knjižnice Ivan Vidalli i Turističke zajednice grada Korčule na temu Zavičajna baština. Ovgodišnja tema je bila “Što su jeli naši stari”, te je četvero učenika nagrađeno.

Odzvanja naš ČA

Učenici dviju splitskih osnovnih škola, Osnovne škole Split 3 i Osnovne škole Trstenik, iz trećeg i četvrtog razreda pod vodstvom učiteljica, koje su ujedno i autorice projekta, zdušno su prionuli poslu i realizirali sve postavljene zadatke.

Cjelogodišnji eTwinnig projekt Detektivi kulturne baštine

Učenici 2. razreda Osnovne škole Ante Curać – Pinjac iz Žrnova na otoku Korčuli sudjelovali su u cjelogodišnjem međunarodnom eTwinnig projektu pod nazivom Detektivi kulturne baštine. Cijelu su školsku godinu proveli istražujući svoje bogato kulturno nasljeđe te su ga predstavili ostalim sudionicima u projektu. Osim što su istraživali svoju kulturnu baštinu, naučili su puno toga o kulturnoj baštini ostalih sudionika u projektu.

Pješačenje do Nevistine stine i Napoleonove ceste u Brelima

Učenici 7. i 8. razreda Osnovne škole dr. Franje Tuđmana Brela su u utorak, 5. travnja 2022. godine, nakon tri odrađena sata u učionicama, krenuli na pješačenje do Nevistine stine i Napoleonove ceste. Išli su u pratnji učitelja TZK Nikole Škrabića te učiteljica Hrvatskoga jezika Gorane Babić i Vanje Sokol.

Učenje u muzeju

Učenici drugoga razreda Osnovne škole Ante Curać – Pinjac posjetili su Gradski muzej s ciljem upoznavanja kulturne baštine zavičaja. Ovaj posjet planirali su u sklopu eTwinning projekta “Detektivi kulturne baštine”. Dojmove će predstaviti na Twinspaceu i na taj način biti promicatelji kulturne baštine svoga zavičaja.