muzej
Međunarodni dan muzeja

Temom „Budućnost muzeja: oporavak i ponovno osmišljavanje“ muzeji diljem Hrvatske obilježit će 18. svibnja 2021. raznolikim programima svoj dan – Međunarodni dan muzeja.

26. EMA – edukativna muzejska akcija

Edukativna muzejska akcija EMA ove će se godine u svom produženom, dvomjesečnom izdanju, održati od 30. travnja do 30. lipnja, na temu “Iz/Van/Red/No!”, odabranu u u skladu s okolnostima u kojima su se našli brojni građani i institucije već drugu godinu za redom.

Međunarodni dan muzeja

Međunarodni dan muzeja 2021.

U ovim osobito izazovnim vremenima ICOM je pozvao na obilježavanje Međunarodnog dana muzeja u 2021. godini na temu „Budućnost muzeja: oporavak i ponovno osmišljavanje“.

Virtualni svijet muzeja

Učenici 2. razreda Osnovne škole Antun i Stjepan Radić iz Gunje prošetali su virtualnim muzejima. Na početku sata, knjižničarka im je pročitala uvod u priču iz knjige “Maša i muzej”. Zatim su učenici dobili ideje za crteže iz knjige “Kako muzej živi?”, i trebali su odgovoriti knjižničarki zašto oni žele otići u muzej.

Muzej ugroženih zvukova

Kako se tehnologija razvija, tako se mijenjaju i zvukovi koji se povezuju s omiljenim uređajima. Sjećanja na zvukove pisaćih mašina, spajanje na Internet putem dial-upa ili zvuka koji je nastajao puhanjem u disketu Nintenda, polako odlaze u zaborav.

Muzej ugroženih zvukova

Vatikan

Vatikan se nalazi pod upravom Svete stolice, crkvenog središta Rimokatoličke crkve. Poglavar države je papa. Država Vatikan zauzima područje koje se proteže od desne obale rijeke Tiber i uključuje malu uzvisinu, nekada poznatu kao brežuljak Vatikan, drevni Ager Vaticanus.