sigurnost
Upozorenje! Šire se mailovi s malicioznim privitkom

Nacionalni CERT zabilježio je povećan broj prijava phishing mailova koji imitiraju Ministarstvo znanosti i obrazovanja i slične institucije, CARITAS, zaposlenike CARNET-a, helpdesk@skole.hr, AZOO (Agencija za odgoj i obrazovanje), privatne korisnike te ciljaju korisnike CARNET mreže i obrazovne djelatnike te sadrže maliciozne MS Excel, ZIP ili slične datoteke.

CARNET sudjeluje u NATO međunarodnoj vježbi „Cyber Coalition 2021“

Vlade, državne institucije, organizacije i kompanije u svojem djelovanju sve više koriste kibernetički prostor što dovodi do većeg rizika od hakerskih napada. Upravo se hakerski napadi danas smatraju najvećom prijetnjom svjetskom miru i sigurnosti. Prijetnje iz kibernetičkog prostora najbrži su rastući sigurnosni izazov današnjice.

Sigurnost na društvenim mrežama – savjeti za tinejdžere

Vaš je tinejdžer samostalna mlada osoba, koja ostavlja dojam da je upoznata s prednostima i nedostacima s kojima se susreće na društvenim mrežama. Tinejdžerima i mladim ljudima, društvene su mreže poput normalnog odlaska na kavu, međutim bez obzira na samosvjesnost doba u kojem žive, nisu uvijek upoznati s potencijalnim rizicima i opasnostima u koje se mogu dovesti.

Prijavite se na natjecanje “Hacknite 2.0”!

Pokažite svoje znanje i vještine na polju kibernetičke sigurnosti u CTF natjecanju namijenjenom srednjoškolskim timovima! Natjecanje će se provoditi od petka, 15. listopada (20 sati) do nedjelje, 17. listopada (20 sati), a pristupiti mu mogu samo prijavljeni timovi (ukupno šest osoba – prijavitelj i pet članova tima) s dobivenim korisničkim podacima za pristup natjecanju.

Sigurnost djece na internetu, društvenim mrežama i ulici

U posljednjih se nekoliko mjeseci sve više susrećemo s vijestima u medijima o negativnim i posljedičnim pričama u kojima maloljetno dijete susreće stranca uživo i na internetu i pritom se nađe u iznimnoj opasnosti. Roditelj u ovim slučajevima ima jednu od glavnih uloga u kojoj je potrebno posvetiti posebnu pozornost edukaciji djeteta i na što treba paziti ako često koristi internet, društvene mreže ili susreće pretjerano slatkorječivog stranca na ulici.

Hrvatska gorska služba spašavanja

Gotovo svakodnevno možemo čuti i pročitati o herojskim djelima članova Hrvatske gorske službe spašavanja, koja na području cijele Hrvatske spašava osobe koje se nađu u opasnim situacijama. Tko su zapravo oni, kako djeluju i kako su naučili sve što znaju?