svjetski
13. studenoga – Svjetski dan ljubaznosti

Na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost, u Tokyju je 13. studenog 1998. godine održana konferencija o ljubaznosti i tom je prilikom donešena posebna deklaracija koja među ostalim govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti.

27. listopada – Svjetski dan audiovizualne baštine

Otkako je UNESCO na svojoj 33. generalnoj konferenciji 2005. godine prihvatio prijedlog da se 27. listopada proglasi Svjetskim danom audiovizualne baštine, Hrvatska kinoteka Hrvatskog državnog arhiva kao nacionalni filmski arhiv, aktivno se uključila u njegovo obilježavanje.

19. kolovoza – Svjetski dan fotografije

Danas, 19. kolovoza obilježava se Svjetski dan fotografije i 177 godina otkako je fotografija izumljena. 19. kolovoza 1839. godine francuska je vlada u potpunosti besplatno objavila pojedinosti fotografskog procesa (dagerotipija), nakon što se ranije iste godine u Francuskoj akademiji znanosti (Académie des sciences) predstavio taj patentirani proces. Posrijedi je uistinu bio „dar svijetu“ (osim Velikoj Britaniji, gdje su se i dalje morali plaćati patentne licence).

10. kolovoza – Svjetski dan lavova

Svjetski dan lavova, 10. kolovoza, ima cilj podizanje svijesti o ljepoti ovih vrhunskih lovaca poznatijih kao kraljeva džungle i zbog toga se na današnji dan diljem svijeta slavi najsnažniji i najhrabriji pripadnik životinjskoga carstva.

Ana Frank

U prvim godinama Drugog svjetskog rata (1939.-1945.) vojska nacističke Njemačke zauzela je najveći dio Europe. U svim su tim zemljama, ubrzo poslije okupacije, uslijedili progoni pojedinaca i skupina mrskih nacistima.

27. siječnja – Dan sjećanja na holokaust

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

11. prosinca – Svjetski dan UNICEF-a

Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

17. studenoga – Svjetski dan filozofije

Svjetski dan filozofije je međunarodna manifestacija koju je pokrenuo 2002. UNESCO-ov Ured za filozofiju. Manifestacija je zamišljena kao niz predavanja o filozofiji za širu javnost u svrhu boljeg razumijevanja struke i mjesta filozofije u suvremenom svijetu, a obilježava se svakog trećeg četvrtka u studenom.

27. listopada – Svjetski dan audiovizualne baštine

24. kolovoza – Svjetski dan roda

24. kolovoza obilježava se Svjetski dan roda. Bijela je roda jedna od najpopularnijih ptičjih vrsta u Republici Hrvatskoj. Većinu života provede kraj čovjeka, gnijezdi se u selima, na krovovima kuća, crkava, štagljevima, na stupovima, a hrani na poljoprivrednim površinama. U Hrvatsku dolazi u proljeće i ostaje do kraja ljeta kada počinje selidba prema Africi. Bijela je roda ugrožena vrsta, a njezin opstanak uvelike ovisi i o načinu života na selu.