umjetna inteligencija
eTwinning projekt “Let’s Explore the World of Technology”

Kako bi učenicima približili svijet tehnologije na što atraktivniji način i uz suradnju s vršnjacima iz drugih država, osmišljen je eTwinning projekt “Let’s Explore the World of Technology” kojeg su početkom školske godine 2021./2022. pokrenule učiteljice informatike Iva Naranđa iz II. osnovne škole Čakovec i Georgia Lascaris.

Tehnološki sajam u Las Vegasu

U Las Vegasu je počeo najpoznatiji svjetski sajam potrošačke elektronike. Održava se nakon dvije godine stanke zbog pandemije, a na njemu će, prvi put, biti predstavljene tehnološke inovacije koje će nam u budućnosti promijeniti život.

Odgoj, obrazovanje i umjetna inteligencija

Godine 2015. dvadesetdvogodišnji dizajner web stranica Jacky Alciné doživio je neugodno iznenađenje: gledajući svoje slike s društvom, primijetio je da servis Google slike njegovu prijateljicu crne boje kože označava (tag) kao gorilu. Podrazumijevajući da se radi o pogrešci, prijavio je problem tvrtki Google. Tvrtka se duboko ispričala, i za nekoliko sati primijenila je jednostavnu ‘zakrpu’: privremeno je blokirala svoje algoritme za prepoznavanje gorila (Kasperkevic 2015).

eTwinning projekt “Let’s Explore the World of Technology”

Tijekom školske godine 2020./2021. u II. osnovnoj školi Čakovec proveden je eTwinning projekt “Teachers4Europe: Democratic Values in the Era of Artificial Intelligence” koji je dio Erasmus+ KA3 2018 – 2021 izrade politika pod nazivom “Teachers4Europe: Setting an Agora for Democratic Culture”, a ima za cilj promovirati načela i vrijednosti koje čine demokratsku kulturu EU. Autorice projekta su Georgia Lascaris iz Grčke i Iva Naranđa iz Hrvatske.

Umjetna inteligencija u osnovnoj školi

U sklopu 22. CARNET-ove konferencije za korisnike pod sloganom “Izazov prihvaćen!” učitelji informatike Tomislav Leček iz III. Osnovne škole VARAŽDIN i mr.sc. Tamara Ređep iz I. Osnovne škole VARAŽDIN održali su interaktivno predavanje “Umjetna inteligencija i njena primjena u osnovnoj školi”.