Istraživanje – „Odgovori na prekid redovnoga odgoja i obrazovanja”

IEA i UNESCO u partnerstvu sa Zajedničkim istraživačkim centrom Europske komisije (engl. European Commission’s Joint Research Center) pokrenuli su istraživanje REDS 2020. godine. Osnovni su ciljevi istraživanja procjena utjecaja pandemije na osnovnoškolsko obrazovanje te analiza pristupa različitih zemalja u osiguravanju kontinuiteta u nastavi i učenju tijekom prekida u redovnome radu odgojno-obrazovnih ustanova uzrokovanih pandemijom COVID-19.

Nacionalni parkovi Europe (prvi dio)

Prirodni okoliš diljem Europe čovjek je svojim djelatnostima uvelike promijenio, pa su europski zaštitari suočeni s problemima koji se razlikuju od problema njihovih kolega na drugim kontinentima. Stoljećima su poljoprivrednici mijenjali izgled Europe.

21. veljače – Međunarodni dan materinjeg jezika

Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.

10. studenoga – Svjetski dan znanosti za mir i razvoj

UNESCO je 2001. godine proglasio 10. studenog Svjetskim danom znanosti za mir i razvoj. Ciljevi Svjetskog dana znanosti za mir i razvoj su osnažiti svijest javnosti o ulozi znanosti u promociji mira i održivog razvoja, poduprijeti  nacionalnu i međunarodnu solidarnost u širenju rezultata znanstvenih istraživanja te usmjeriti pažnju  izazovima s kojima se suočava znanost.

17. studenoga – Svjetski dan filozofije

Svjetski dan filozofije je međunarodna manifestacija koju je pokrenuo 2002. UNESCO-ov Ured za filozofiju. Manifestacija je zamišljena kao niz predavanja o filozofiji za širu javnost u svrhu boljeg razumijevanja struke i mjesta filozofije u suvremenom svijetu, a obilježava se svakog trećeg četvrtka u studenom.

Plaža školjki u Australiji

Plaža školjki (Shell Beach) nalazi se u zapadnom dijelu Australije (Shark Bay, L’Haridon zaljev) i sve je samo ne obična plaža. Umjesto pijeskom ili kamenjem, prekrivena je školjkama. Plaža dugačka 110 km jedna je od samo dvije plaže na svijetu koje su u potpunosti prekrivene školjkama.