važni datumi
24. rujna – Svjetski dan srca

Svjetski dan srca kojim se želi upozoriti na opasnost od kardiovaskularnih bolesti obilježava se zadnji vikend u rujnu. Glavni cilj svake godine je upozoravati čovječanstvo da su bolesti srca i moždani udar vodeći uzroci smrti u svijetu, a svake godine odnose 17,2 milijuna života.

23. rujna – Prvi dan jeseni

Jesen je jedno od četiri godišnja doba. Na sjevernoj polutki traje dio rujna (od 23.), cijeli listopad, studeni i dio prosinca (do 21.), a na južnoj Zemljinoj polutki dio ožujka, cijeli travanj, svibanj i dio lipnja.

14. rujna – Dan prašuma

Povodom svjetskog dana prašuma predstavljamo vam njihovu ulogu na našoj planeti te ćemo vas podsjetiti kolika je njihova važnost, osobito tropskih kišnih prašuma. U Hrvatskoj ima još nekoliko skromnijih površina šuma koje se smatraju prašumama jer su sačuvane u svom izvornom obliku. To su Čorkova uvala, Muški bunar, Klepina duliba.

8. rujan – Međunarodni dan pismenosti

Od 1967. godine obilježava se Međunarodni dan pismenosti (International Literacy Day) kako bi se javnost podsjetila na važnost pismenosti kao pitanja dostojanstva i ljudskih prava te kako bi se plan pismenosti unaprijedio prema pismenijem i održivijem društvu.

14. lipnja – Svjetski dan dobrovoljnog darivanja krvi

Svake sekunde netko u svijetu treba krv kako bi preživio, stoga se svake godine 14. lipnja obilježava dan u čast dobrovoljnih darivatelja krvi. Ovaj dan nastoji podići svijest o potrebi za sigurnom krvlju, zahvaliti i odati počast darivateljima krvi te potaknuti aktualne i potencijalne davatelje na redovito. dobrovoljno i neplaćeno darivanje krvi.

4. lipnja – Međunarodni dan nevine djece žrtve agresije

Međunarodni dan nedužne djece žrtava agresije obilježava se svake godine 4. lipnja, kako bismo se podsjetili da mnoga djeca pate zbog različitih oblika zlostavljanja. Taj dan također naglašava važnost zaštite prava djece i međunarodne borbe protiv nasilja nad djecom.

20. svibnja – Međunarodni dan svjesnosti o pristupačnosti

Čestitamo vam Međunarodni dan svjesnosti o pristupačnosti! Ovaj dan obilježava se već desetu godinu, svaki treći četvrtak u mjesecu svibnju, s ciljem poticanja ljudi na razmišljanje, razgovaranje, djelovanje i učenje o digitalnoj pristupačnosti i inkluziji osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.

18. svibnja – Međunarodni dan muzeja

Međunarodni dan muzeja prvi put je obilježen 18. svibnja 1977. godine, a obilježavanje je pokrenuo Međunarodni savjet za muzeje (ICOM). Svake godine svojim članovima (muzejima i stručnjacima koji rade u muzejima) ICOM preporuča temu vezanu za aktualne trendove i zbivanja u muzejskoj zajednici.