važni datumi
6. prosinca – Blagdan svetog Nikole

U katoličkom svijetu, ali i općenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najčešće povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim čizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za zločestu djecu. No, tko je zapravo bio Sveti Nikola i od kuda dolazi legenda o darivanju djece?

Jačanje pozitivne razredne klime

Mnoštvo je aktivnosti koje nastavnici provode radi razvijanja socijalnih vještina kod učenika. Njihova je želja da učenici razviju puni potencijal, a jedan od preduvjeta za to je upravo afirmativno razredno ozračje.

24. rujna – Svjetski dan srca

Svjetski dan srca kojim se želi upozoriti na opasnost od kardiovaskularnih bolesti obilježava se zadnji vikend u rujnu. Glavni cilj svake godine je upozoravati čovječanstvo da su bolesti srca i moždani udar vodeći uzroci smrti u svijetu, a svake godine odnose 17,2 milijuna života.

23. rujna – Prvi dan jeseni

Jesen je jedno od četiri godišnja doba. Na sjevernoj polutki traje dio rujna (od 23.), cijeli listopad, studeni i dio prosinca (do 21.), a na južnoj Zemljinoj polutki dio ožujka, cijeli travanj, svibanj i dio lipnja.

14. rujna – Dan prašuma

Povodom svjetskog dana prašuma predstavljamo vam njihovu ulogu na našoj planeti te ćemo vas podsjetiti kolika je njihova važnost, osobito tropskih kišnih prašuma. U Hrvatskoj ima još nekoliko skromnijih površina šuma koje se smatraju prašumama jer su sačuvane u svom izvornom obliku. To su Čorkova uvala, Muški bunar, Klepina duliba.

8. rujan – Međunarodni dan pismenosti

Od 1967. godine obilježava se Međunarodni dan pismenosti (International Literacy Day) kako bi se javnost podsjetila na važnost pismenosti kao pitanja dostojanstva i ljudskih prava te kako bi se plan pismenosti unaprijedio prema pismenijem i održivijem društvu.

14. lipnja – Svjetski dan dobrovoljnog darivanja krvi

Svake sekunde netko u svijetu treba krv kako bi preživio, stoga se svake godine 14. lipnja obilježava dan u čast dobrovoljnih darivatelja krvi. Ovaj dan nastoji podići svijest o potrebi za sigurnom krvlju, zahvaliti i odati počast darivateljima krvi te potaknuti aktualne i potencijalne davatelje na redovito. dobrovoljno i neplaćeno darivanje krvi.

4. lipnja – Međunarodni dan nevine djece žrtve agresije

Međunarodni dan nedužne djece žrtava agresije obilježava se svake godine 4. lipnja, kako bismo se podsjetili da mnoga djeca pate zbog različitih oblika zlostavljanja. Taj dan također naglašava važnost zaštite prava djece i međunarodne borbe protiv nasilja nad djecom.