prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac domaćin razmjene učenika u okviru projekta o izbjeglicama

Od 24. do 28. rujna 2018. Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac bila je domaćin treće transnacionalne aktivnosti učenja, poučavanja i osposobljavanja projekta My involvement as a European with refugee children (MIERC).

Misao vodilja ovoga dvogodišnjega projekta programa Eramus+ jest da je zadaća suvremene škole razvijati međukulturalnu kompetenciju koja će mladima omogućiti da uspješno odgovore na izazove suvremenoga svijeta, aktivno sudjeluju u pluralnom društvu i prihvaćaju drugačije kako bi zajednički gradili humaniju budućnost. Nakon sastanka koordinatora i dviju razmjena učenika provedenih u partnerskim školama tijekom prošle školske godine, Šumarska i drvodjeljska škola je ugostila po šestero učenika i dvoje nastavnika iz Prve eksperimentalne srednje škole u Solunu Manolis Andronikos (Grčka), iz Gimnazije Gotthold Ephraim Lessing Kamenz (Njemačka) i iz Liceja Jean de la Fontaine (Château-Thierry, Francuska).

Tijekom susreta učenici su aktivno sudjelovali u trećem modulu radionica na temu međukulturalne komunikacije, a novostečene vještine i spoznaje upotrijebit će samostalno osmišljavajući i provodeći radionice za svoje školske kolege. Predstavnici partnerskih škola predstavili su rezultate istraživanja o pravima djece izbjeglica te su, raspravljajući o njima, pokazali dobro razumijevanje ove složene teme. Popratne društvene i kulturne aktivnosti bile su također usmjerene razvijanju prijateljstva i suradnje među sudionicima, a obilježen je i Europski dan jezika, 26. rujna. Osim što su uživali u jezičnim igrama, sudionici su tu prigodu iskoristili za snimanje videa u kojem čitaju članke Opće deklaracije o ljudskim pravima na svojim materinjim jezicima, grčkom, francuskom, njemačkom i hrvatskom, pridružujući se tako UN-ovu pozivu za podizanjem svijesti o kršenju ljudskih prava. Tjedan je završio planiranjem daljnjih projektnih aktivnosti, evaluacijom i izletom u Nacionalni park Plitvička jezera.

 

Sudionici razmjene učenika otputovali su svojim domovima obogaćeni novima znanjima i iskustvima, a ističu da su ih se dojmile hrvatska gostoljubivost i prirodne ljepote. Sljedeći susret bit će u Kamenzu u travnju 2019., dok se projektne aktivnosti provode u školama i lokalnim zajednicama tijekom godine. Projekt se provodi i međupredmetno, čime se u Šumarskoj i drvodjeljskoj školi ostvaruje kurikul Građanskoga odgoja i obrazovanja.