prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Zbirka stijena, kovanica, novčanica i folklora u učionici

Učionica povijesti i geografije OŠ Sesvetska Sopnica nekoliko godina unazad ima etnografsku, numizmatičku, notafiličku i petrološku zbirku.

Sve je počelo izlaganjem još studentske zbirke učitelja geografije i donošenjem pokoje nove stijene iz Hrvatske, a kasnije i inozemstva s ciljem da učenici vide ono što uče na nastavi geografije: vapnenac koji gradi Dinaride, prastari škriljavac s Medvednice, fosile foraminifera koje su izvrsno očuvane u vapnencu s Vira i Lupoglava u Istri i dr. Učenici su odmah pokazali zanimanje pa su uslijedile stijene s putovanja, ponajviše one vulkanske (stvrdnuta lava ili magma): granit iz Francuske, Finske, zatim Singapura i Hong Konga te Norveške, a potom mnogo bazalta (skrutnute lave) s Islanda. Učenici su počeli predlagati donošenje ,,vrijednog i atraktivnog“ kamenja do kojega su došli na razne načine. Tako je tu, primjerice, pijesak iz Sahare.

Nakon toga javila se ideja pokazivanja novčanica i kovanica s putovanja, kao i etnografskih predmeta kupljenih u dotičnoj zemlji ili na nekom sajmu. Kako su se zbirke povećavale, trebalo je naći dovoljno vitrina za njih. Učenici i djelatnici škole donosili su novčanice, kovanice, afričke maske, astečku sjekiru i druge predmete te pitali uklapaju li se u zbirku. Budući da se zbog malo prostora svi predmeti ne mogu istovremeno izložiti, s vremena na vrijeme postav u vitrinama se mijenja. Tako se upriličuju male izložbe čije izloške često prate popratni tekstovi s fotografijama.

S ciljem povećanja privlačnosti ovih zbirki i usmjeravanja pažnje učenika na njih, povremeno se rade “spektakli” otvaranjem izložbi za što se ponekad zamole ,”počasni gosti” studenti na stručnoj praksi u školi (koji su i sami poklonili neke izloške), ulični izvođač indijanske glazbe iz Bolivije ili pojedini učenici.

Natpise za zbirke uređuju i postavljaju učenici tako da se ove zbirke smatraju uratkom svih sudionika odgojno-obrazovnoga procesa. Izlošci se povremeno upotrebljavaju u nastavi za pokazivanje ili promatranje pri radu u skupinama (bojanje papira preko novčanice i dr.).

Vremenom su svi izlošci kovanica i novčanica fotografirani uz pomoć pripravnika u ,,Erasmusu+” i objavljeni na školskim mrežnim stranicama. U budućnosti će to možda biti i s ostalim zbirkama. U slobodno vrijeme učenici često zaviruju i sa zanimanjem gledaju te međusobno komentiraju izloške što je najveća nagrada za uloženi trud svih sudionika.

Fotografije zbirki objavljene su na stranicama škole:

Zbirka folklora
Zbirka novčanica
Zbirka kovanica
Sve zbirke