prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Zimske spavalice

Da bi životinje preživjele zimu, moraju se dobro pripremiti. Neke životinje, poput ptica selica, odlaze u toplije krajeve. To su lastavice i rode koje kreću na put već krajem ljeta. Neke životinje, poput ježa, grade topla gnijezda ili se, poput riba i žaba, uvlače u mulj. Ima i onih koje puno jedu ljeti kako bi stvorile masne naslage koje im pomažu izdržati dugu zimu bez hrane. Za takve životinje kaže se da spavaju zimski san.

A koje su to zimske spavalice?

Najpoznatije zimske spavalice su medvjedi, ježevi, vjeverice, jazavci, miševi i hrčci, a u nastavku pročitajte kako se neke od njih ponašaju tijekom zime:

  • Medvjed zaspe već u kasnu jesen, ali ima lagan san i čuje sve što se zbiva oko njegovog brloga. Medvjed ustaje u potrazi za hranom, a onda se opet vraća u svoj brlog.
  • Jež se ljeti udeblja duplo od svoje uobičajene težine. Ježeva kućica se nalazi u zemlji i obložena je starim lišćem, mahovinom i travom.
  • Vjeverice ujesen skupljaju plodove i spremaju ih u skrovišta kako bi zimi, u trenucima buđenja imale što jesti. Imaju nekoliko skrovišta jer su zaboravljive, pa će se zimi sjetiti bar jednog gdje ih čekaju lješnjaci.
  • Jazavac zimski san spava u dubokoj rupi u zemlji koju oblaže suhim lišćem i travom. Budi se iz sna čim malo zatopli, prošeta oko svog brloga i ponovo odlazi na spavanje.
  • Puh prespava čak šest mjeseci zimskog sna zahvaljujući debelom sloju sala koje je skupio tijekom ljeta.
  • Ribe također spavaju zimski san. Zavuku se u jatima duboko u mulj ili leže na dnu.
  • Žabe se zavuku u mulj na dnu jezera ili rijeke. Za to vrijeme dišu preko kože. Kad je jako hladno, žabe se čak mogu i zalediti, a kad zatopli, jednostavno se odlede. To je zato što žabe, zmije i gušteri mijenjaju tjelesnu temperaturu. Njihova temperatura ovisi o tome gdje se nalaze.

 

Članak je izvorno objavljen na Lukinom portalu za djecu i obitelj.