prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Matematički znanstveni izazovi: “Večer matematike” u društvu malih i velikih Nemčića

Tko god se zatekao u Osnovnoj školi “Antun Nemčić Gostovinski” u Koprivnici, u četvrtak, 7. prosinca 2017. godine od 18 do 20 sati, vidio je, doživio i oplemenio svojim aktivnim sudjelovanjem poduzetnu i kreativnu stranu matematike.

Prvo obrazovno razdoblje nove školske godine 2017/2018. privodi se kraju, a Osnovna škola “Antun Nemčič Gostovinski” Koprivnica se i ove godine pridružila interesantnom i hvale vrijednom projektu „Večer matematike“, Hrvatskog matematičkog društva Zagreb i autorice projekta Tanje Soucie, prof., OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića, Zagreb. Ovo se natjecanje provodi petu godinu u mnogim vrtićima, osnovnim i srednjim školama diljem Lijepe Naše uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, a ove godine i IRIM-a.

Večer matematike je skup interaktivnih radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava prema matematici. Sudjelovanje u zabavnim aktivnostima otkriva često zaboravljenu – zabavnu stranu matematike, stvara nove ideje o tome što matematika jest i čime se bavi te dokazuje da matematičke probleme, i bez da smo svjesni vlastitog talenta, svakodnevno svi uspješno rješavamo.

Na radionicama koje su organizirane povodom “Večeri matematike” aktivno su sudjelovali učenici od prvog do osmog razreda naše Škole koju volim, njihovi roditelji, bake, djedovi. Nakon službenog otvorenja Večeri (učenika 2.c) i pozdravnih riječi naše ravnateljice, započeli smo motivacijskom igrom   “Pokretom i tonom do koncentracije” u predvorju škole koju su za nas pripremili učenici 3.a  i Suzana Hergotić, učiteljica mentorica. 

Ostatak ugodnog međugeneracijskog druženja učenici, roditelji, učiteljice i učitelji začinili su matematičkim mozgalicama i društvenim igrama obilazeći radne centre po učionicama s obzirom na uzrast i interes.

Nemčići su rješavali zadatke iz područja zabavne matematike, igrali razne logičke matematičke igre, izrađivali matematičke modele za svoj uzrast te se svjesno osvrnuli oko sebe i zajedno s učiteljicama i svojim obiteljima istraživali svijet oko sebe na matematički način. Razvijali smo nove vještine igrajući šah, domino, čovječe ne ljuti se, zemlju bombona, brojanje od zadanog broja, mlin, veći pobjeđuje,  3 od 10 (1. razredi), utrku, prekriži sve, tko će više, tornjevi zbrojeva, ostatak od 100, kuglanje, zbrajanje do 20, koliko je sati (2. razredi), tko će prvi do 99, par nepar, mjesne vrijednosti, do cilja, presloži slova, osvoji 6, udvostruči, jamb (3. razredi), do you speak math, asocijacije, osam, tangram, do blaga, vesela tombola, do blaga, pauk, najveći zbroj (4. razredi), peteroznamenkasti broj, eiffelov toranj, tko zna više, prvi do 100, nula, žablji skok (5. razredi), jamb, koji je razlomak veći, tri, desetka, staza Djeda Mraza, geometrijske vratolomije (6. razredi), potapanje brodova, tangrami, fraktali (fraktalni crteži), životni vijek životinja, koordinatna slika, Crni Jack (7. razredi), tangram i konveksni mnogokuti, kružni tangram, origami, fraktali (fraktalni crteži), arheologija, forenzika i matematika, matematika planete Zemlje, Božićni tangram (8. razredi).

Radionicu izrade predmeta origami tehnikom samoinicijativno su vodili učenici Paola Petran, 8.a i Lovro Klobučar, 8.b. (“Sve se može kad se male ruke slože”, zar ne?)

Ove godine smo pozvali i gosta, višeg predavača na Veleučilištu u Bjelovaru, stručnog studija mehatronike, Tomislava Pavlica, mag.ing.mech. Učenici su s velikim zanimanjem promatrali rad 3D skenera i 3D printera, postavljali zanimljiva pitanja o samom softveru, načinu rada te što sve možemo napraviti s opremom koju su vidjeli i raspravljali o temama s područja robotike.

Prošle godine su mali Nemčići 1.c učili s Đurđicom Poštom, učiteljicom mentoricom kako računati na “ABACUS SOROBAN”, a ove godine su učenici 2.c bili edukatori nove generacije učenika prvih razreda održavši dvije početne radionice, uz male nagrade najboljim polaznicima pod pokroviteljstvom tvrtke Podravka, a majice s logom naše Škole i uspomenom za ovogodišnju Večer matematike osigurala nam je trgovina Sport Dolenec Koprivnica.

Naša mala filmska družina Mravec i DokuMravec pod vodstvom učiteljice Mihaele Juriša popratili su tonom i slikom cijeli događaj, intervjuirali goste i školsku koordinatoricu Željku Hanžek, prof.mentor u svrhu daljnjeg napretka, uspomene i razvijanja novih ideja i budućih sličnih aktivnosti za dobrobit naših učenika i cijele lokalne zajednice.

Večer je prošla u vedrom, radnom i veselom duhu, upoznali smo jedni druge, učili, poučavali, dijelili razne matematičke ideje i analizirali njihovu ostvarivost.

Hvala svim učenicima, roditeljima, prijateljima naše škole i kolegama, na suradnji i aktivnom sudjelovanju. Nastojat ćemo da “Večer matematike” zaživi u našoj školi i u duhu ovogodišnje uspješnice nastaviti tradiciju i dogodine.

Osvrt na predivnu matematičku večer završila bih jednim citatom koji me svakodnevno nadahnjuje: “Matematika nije nipošto dosadna ili bez mašte, već naprotiv, poput plemenite djevojke koja uzvraća ljubav onom tko je voli i razumije.” Vladimir Devide.